سفیر صبا
موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه خواهران قم


خبرنامه
 
  رسولي که رحمت تقسيم مي‌کرد ...

رسول مهربانی

هادي قطبي
مي‌خواست همه خداپرست واقعي باشند. غصه‌شان را مي‌خورد که چرا حواسشان جمع خدا نيست. تذکر مي‌داد:
کسي به غلام و کنيزش نگويد بنده من. غلامي هم به صاحبش نگويد ارباب و آقاي من. شما بگوييد ياور من، غلام‌ها بگويند سرور من. چون همه، بنده خدايند و فقط او ربّ است.
براي خودش هم امتيازي نمي‌دانست:
ـ مرا مثل عيسي? ستايش نکنيد. من فقط بنده خدا هستم. بگوييد عبدالله.
حتي حساس‌تر و دقيق‌تر؛ مي‌گفت:
وقتي نظري داريد، نگوييد هر چه خدا و رسولش مي‌گويند، بگوييد هر چه خدا مي‌خواهد.
اين‌ها را زياد مي‌گفت.
*
اگر پيامبر هم باشي، از تذکر بي‌نياز نيستي.
به عبدالله‌بن‌مسعود ـ قاري قرآنش ـ گفته بود: برايم قرآن بخوان.
ـ من بخوانم؟! قرآن بر شما نازل شده، من برايت بخوانم؟
ـ آري، دوست دارم از ديگري بشنوم.
عبدالله مي‌خواند و پيامبر اشک مي‌ريخت.
*
قبل از اينکه ببينندش، مي‌شناختنش؛ از بوي عطرش. بيش‌تر از خورد و خوراک، هزينه عطر مي‌داد.
مشک را خيلي دوست داشت. بهترين هديه‌اش عطر بود. در روز جمعه هم خيلي سفارش عطر مي‌کرد. مي‌گفت جبرئيل گفته است.

ادامه »

موضوعات: مناسبت ها, فرهنگ
[سه شنبه 1393-10-30] [ 08:59:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  خداحافظ هراس امتحان ...

چند نکته براي خانواده‌ها

به‌طور كلى برخورد با مسأله امتحان و گذراندن روزهاى امتحان براى عده‌اى از خانواده‌ها و بچه‌ها حالت بحرانى پيدا مي‌كند. اين بحران و استرس و اضطراب‌هاى ناشى از آن در وضعيت‌هاى مختلف و از نگاهى به نگاه ديگر متفاوت است كه گاه خود بچه‌ها را درگير مى‌سازد و در مواقعى نيز خانواده‌ها هم در اين وضعيت بحرانى و شرايط استرس‌زا درگير مى‌شوند.
اين نگراني و فشار رواني مربوط به سن خاصي هم نيست. در هر دوره‌اي از زندگي، گذراندن امتحان مي‌‌تواند موجب بروز استرس شود.
در زمان وقوع حوادث، بدن ما به منظور تسريع در بهتر انجام شدن كارها هورموني به نام آدرنالين ترشح مي‌کند که برخي تغييرات فيزيكي مثل عرق كردن كف دست، افزايش ضربان قلب، احساس دلشوره داشتن، برافروخته شدن صورت، بي‌اشتهايي، سردرد، بي‌خوابي يا سرگيجه در نتيجه ترشح اين هورمون است.
حکومت نظامي خانوادگي
در بعضى از خانواده‌ها در روزهاى قبل و حين امتحانات حكومت نظامى برقرار مي‌شود و بچه‌ها مجبور هستند كه همه ساعات روز و يا حتى ساعاتى از شب را هم با مطالعه كتاب‌هاى درسى بگذرانند! بدون اين‌كه هيچ نوع برنامه‌اى براى تفريح و بازى آن‌ها در نظر گرفته باشند و برعكس متأسفانه در بعضى از خانواده‌ها نيز آن‌قدر نسبت به امتحانات بچه‌ها سهل‌انگارى مي‌شود كه هر چه به روز امتحان نزديك‌تر مي‌شويم اضطراب بچه‌ها به علت كم‌كارى، بيش‌تر مي‌شود.

ادامه »

موضوعات: مشاوره
[دوشنبه 1393-10-29] [ 10:23:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  احکام بلوغ فرزندان ...

روح‌الله حبيبيان
اين قافله عمر عجب مي‌گذرد! انصافاً اين داستان طي شدن عمر مثل برق و باد، حقيقتي است که هرچه از ديگران بشنوي تا خودت تجربه نکني باور نخواهي کرد؛ چشم باز مي‌کني و مي‌بيني آن کودک ديروز که با بچه‌هاي همسايه هفت‌سنگ و گرگم به هوا و خاله‌بازي مي‌کرد، خيلي زود، دنياي شاد و بي‌غم کودکي را پشت سر گذاشته و حالا وارد دنياي پر شور و حال و عجيب نوجواني با يک دنيا دغدغه و اميد شده است.
اين مقدمه را آورديم تا معلوم شود بحث ما درباره يکي از مهم‌ترين دغدغه‌هاي برخي والدين است؛ والديني که دختران سيبِ گلاب و پسران قند عسل‌شان مثل برق و باد بزرگ شده‌اند و به زودي به سن تکليف مي‌رسند و براي خودشان آقا و خانمي مي‌شوند.
تبليغات و آمادگي رواني
يکي از مهم‌ترين مسايل مقدماتي درباره تکليف و بلوغ فرزندان، مقدمه‌چيني رواني و آماده‌سازي روحي بچه‌ها در برابر آن است. در واقع، توجه دادن نوجوانان به اين‌که آن‌ها وارد فضا و حريم جديدي خواهند شد و توضيح دادن ارزش و جايگاه بلند بلوغ از مهم‌ترين عوامل کاهش آثار خاص و فشارهاي احتمالي تکاليف خواهد بود.
در حقيقت، خانواد‌ه‌ها قبل از هر چيز بايد به کودکان و نوجوانان بفهمانند که مسأله بلوغ و مکلف شدن به معناي يک انسان کامل در برابر خدا محسوب شدن است. مي‌بايست خانواده‌ها بر اين مسأله با ظرافت‌هاي خاص روان‌شناسي و تربيتي تأکيد کنند. افزون بر آن، با تغيير در رفتارها و برخوردها و احترام‌هايي که در برابر فرزندان‌شان از خود بروز مي‌دهند شيريني و زيبايي بلوغ را عملاً در کام فرزندان بچشانند تا اين تصور ايجاد نشود که با بلوغ، تنها فشارها و سختي‌هاي زيادي بر آن‌ها تحميل مي‌شود بدون اين‌که موقعيت و ارزش و جايگاه آن‌ها در خانواده و جامعه تغييري داشته باشد.
از چه کسي تقليد کنند؟
چنان‌که مي‌دانيد مرجع تقليد، بايد فقيهي باشد که همه شرايط مرجعيت را دارا باشد يا به اصطلاح «جامع‌الشرايط» باشد. از آن‌جا که تشخيص اين شروط در افراد بايد توسط کارشناسان و افراد خبره انجام شود تعيين مراجع تقليد معمولاً توسط مراکزي مانند جامعه‌ مدرسين حوزه علميه قم و مانند آن انجام مي‌شود ولي اگر دو نفر کارشناس خبره و عادل نيز بر صلاحيت و جامع‌الشرايط بودن مرجعي شهادت دهند، کافي است.
البته بيش‌تر مراجع، تقليد از مرجع اعلم يعني کسي که نسبت به ديگران از برتري علمي برخوردار است را لازم مي‌دانند ولي تشخيص اعلميت، آن هم در زمان حاضر بسيار دشوار است و معمولاً کارشناسان، مراجع حاضر را مساوي دانسته و حکم به اعلميت کسي نمي‌دهند؛ در هر حال اگر براي فردي اعلميت مرجعي ثابت شد لازم است از او تقليد کند والا در بين مراجع تأييد شده و مساوي مي‌توان از يکي تقليد کرد.
مشکل اين‌جاست که گاهي ديده مي‌شود درک مسأله انتخاب مرجع و احکام آن براي نوجوانان بسيار دشوار است، در اين صورت والدين مي‌توانند راهنمايي‌هاي لازم را به فرزندان داده يا از طرف آن‌ها وکيل انتخاب مرجع تقليد گردند يعني تحقيق و بررسي مرجع جامع‌الشرايط در زمان حاضر را از طرف فرزندان‌شان بر عهده بگيرند.
اما نکته مهم آن است که در انتخاب مرجع، مسايلي مانند هم‌شهري يا هم‌زبان بودن مرجع يا آسان‌تر بودن احکام و فتاواي او در برابر ساير مراجع، معيار و ملاک قرار داده نشود و درباره اعلميت افراد تحقيق شود.

ادامه »

موضوعات: احکام
 [ 09:40:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  زن‌ذليلي؛ شوخي يا جدي؟ ...

ابراهيم اخوي
زن‌ذليلي كه گاهي با حروف اختصاري «زذ» هم بيان مي‌شود، يکي از شوخي‌هاي رايج در ميان ماست، در اين شوخي، رگه‌هايي هم از جديت مي‌بينيم كه شايد براي فرار از برخي واقعيت‌ها، با مكانيسم رواني شوخي از آن ياد مي‌كنيم.
اين كه مردي از زن خود حساب برده، بدون اجازه او اقدام به كاري نكند، پذيراي كارها و نقش‌هاي او باشد، خواسته‌هايش را بر خواسته‌هاي خود مقدم بدارد، و در يك كلام، بي‌چون و چرا مطيع او باشد، ترجمه ساده زن‌ذليلي است، بماند که برخي از مردان كه تعدادشان هم كم نيست براي فرار از اين انتساب نام چنين ارتباطي را تفاهم، رفاقت يا علاقه بيش از اندازه مي‌دانند و در اثبات اين علاقه مي‌كوشند تا گوي سبقت را از ديگر مردان فاميل بربايند!
در بررسي لايه‌هاي پنهان اين ويژگي، بايد به جنبه‌هاي مثبت و منفي آن نظري افكند. علاقه به همسر و ابراز محبت به او، اصلي‌ترين جايگاه را در زندگي مشترك دارد و بدون وجود چنين علاقه‌اي، زندگي مفهوم و رنگ واقعي خود را از دست خواهد داد. كمك به همسر نيز از الطاف شوهر و راهي براي ابراز عملي اين علاقه و عشق است. عهده‌دار شدن بخشي از وظايف و نقش‌ها در زندگي نيز امري معقول و لازم است، اما در اين ميان، توجه به چند اصل ضروري است:

ادامه »

موضوعات: مشاوره
 [ 09:32:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  خلاص شدن از شر استرس ...

چند نکته هم براي دانش‌آموزان

سعي در درمان استرس و يا از بين بردن آن به‌طور كامل، اشتباه است؛ چرا كه وجود آن لازم و ضروري است تا بتوانيد با حداكثر انرژي تلاش كنيد اما براي اين‌كه بتوانيد از آن بهتر نتيجه بگيريد، بايد:
1. ياد بگيريد اتفاقاتي كه در بدن شما مي‌‌افتد، امري طبيعي است و آن را مثبت تلقي كنيد.
2. بدانيد در چه سطحي از اين امر باعث تحريك بيش‌تر مي‌‌شود و در چه سطحي شما را منفعل مي‌‌كند.
3. اگر متوجه شديد ميزان استرس در شما زياد است و شما را منفعل مي‌‌كند، آن را در حد قابل قبولي پايين بياوريد.
با توجه به اين‌كه استرس و فشار رواني دو جزء فيزيولوژيك و رواني دارد مي‌‌توان به شيوه‌هاي گوناگون استرس منفعل‌كننده را به استرس محرك و انرژي‌زا تبديل كرد:
1. خود را باور داشته باشيد.
2. سعي نكنيد هميشه نفر اول باشيد، همه چيز را در حد اعتدال نگه داريد.
3. هرگز خودتان را با ديگري مقايسه نكنيد.
4. فشارهاي خارجي را مديريت كنيد، انتظارات و توقعات نابه‌جا از طرف ديگران به‌ويژه پدر و مادر باعث ايجاد استرس مي‌‌شود، در اين صورت عملكرد خود را بازبيني كنيد.
5. در شرايط سخت و دشوار رقابت‌هاي سنگين، خودتان را اداره کنيد.
6. قضاوت مثبت نسبت به خود داشته باشيد.
7. خودخوري نکنيد. همه مسايل را در درون خود جمع نكنيد.
8. به مقدار كافي بخوابيد.
9. عضلات بدن را با تمرين رها كنيد.
10. غذاي مناسب بخوريد.

ادامه »

موضوعات: مشاوره
 [ 08:28:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  از غول امتحان نترسيد ...

چند نکته کوتاه درباره امتحان
از صحبت‌هاي يک دبير باتجربه
فاطمه همتي
همه دانش‌آموزان و دانش‌پژوهان کم‌ و بيش با احساس ترس از امتحان آشنا هستند، بعضي به‌خاطر نخواندن درس و نداشتن برنامه‌، برخي ديگر به علت ترس از نگرفتن نمره خوب، و برخي نيز به علت توقع نمره عالي و به زبان عرف نمره بيست، اضطراب امتحان را تجربه مي‌کنند. اين نوشتار نکات ساده و کاربردي را پيشنهاد مي‌دهد تا دانش‌آموزان هنگام شرکت در امتحان از اعتماد به نفس و آرامش خاطر بيش‌تري برخوردار باشند.
الف) توصيه‌هاي قبل از امتحان
1. حتماً در جلسات آخر درس پيش از امتحان در کلاس درس حضور داشته باشيد. بيش‌تر استادان و معلمان نکات مربوط به امتحان را در جلسات آخر مرور مي‌کنند و دربارة شيوه امتحان گرفتن خودشان توضيحاتي مي‌دهند.
2. به گونه‌اي براي مطالعه برنامه‌ريزي کنيد که وقت کافي براي مرور همه مطالب داشته باشيد. مطالعه در چند جلسه کوتاه بهتر و مؤثرتر از يک جلسه طولاني است.
3. مطالعه در اوايل روز مفيدتر است. به‌ويژه روز قبل از امتحان، مرور مطالب و ارتباط آن‌ها با يکديگر کمک مؤثري به يادگيري مي‌کند. بدين منظور کافي است فقط به يادداشت‌ها و نکات مهمي که قبلاً نوشته‌ايد، مراجعه کنيد.
4. اگرچه پيش‌بيني دقيق سؤالات امتحاني ممکن نيست، اما اگر دانش‌پژوه منظم و دقيقي هستيد مي‌توانيد محدوده سؤالاتي را که در امتحان مطرح خواهد شد، حدس زده و به برنامه‌ريزي بيش‌تر‌ آن‌ها بپردازيد. بدين منظور مي‌توان از ورقه‌هاي امتحاني سال‌هاي قبل نيز استفاده کرد؛ البته از ياد نبريم که هر چند ملاحظه و مشاهده سؤال‌هاي سال قبل براي موفقيت در امتحان مفيد است اما آن‌چه که مهم است تسلط ما بر مطالب است که موفقيت‌ ما در پاسخ به سؤالات امتحاني را تضمين مي‌کند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1 · 2

موضوعات: نکته های ناب, مشاوره
[یکشنبه 1393-10-28] [ 12:22:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  کودکان چه مي‌پرسند ...
کودک

غلام‌رضا حيدري ابهري
چرا خدا خيلي از دعاهاي ما را انجام نمي‌دهد؟
خود خداي مهربان در قرآن، ما را به دعا تشويق کرده و فرموده است «زماني که بندگان من دربارة من مي‌پرسند، بگو که من نزديکم و به دعاي دعاکننده وقتي که مرا صدا مي‌زند جواب مي‌دهم.»
اگر خدا نمي‌خواست به ما کمک کند، به ما نمي‌گفت که دعا کنيم، اما آيا تا به حال فکر کرده‌اي که اگر همة دعاهاي ما انسان‌ها برآورده مي‌شد، چه اتفاقي مي‌افتاد؟
يک کشاورز دعا مي‌کند که باران ببارد، اما يک مسافر دعا مي‌کند که باران نبارد. شخصي که از دنيا خسته شده است دعا مي‌کند که زودتر بميرد،‌ اما برادر وخواهر و پدر و مادرش که او را دوست دارند، دعا مي‌کنند که او زنده بماند، و…

* خداشناسي قرآني کودکان، ص47.

ادامه »

موضوعات: مشاوره
[شنبه 1393-10-27] [ 11:40:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  بانوي علم و عمل ...

سيره خوبان


فاطمه قنبرزاده
در تاريخ پرافتخار اسلام همواره زنان شايسته‌اي وجود داشته‌اند که در عرصه‌هاي مختلف علم و معرفت و تقوا و فضيلت، الگو و سرمشق زنان و مردان ديگر بوده‌اند يکي از اين بانوان بافضيلت عصر معاصر بانو «امين اصفهاني» است.
سيده نصرت‌ بيگم امين (معروب به بانوي ايراني) در سال 1265 هـ.ش در شهر اصفهان متولد شد و با توجه و عنايت پدرش مرحوم حاج سيد محمدعلي امين‌التجار اصفهاني که فردي مومن و سخاوتمند بود و مادر بزرگوارش که از بانوان شريف و متعبد زمان خود بود علي‌رغم موانع اجتماعي، تحصيل علم را از همان دوران کودکي آغاز کرد.
وي با همه فشارها و سختي‌ها دانش‌اندوزي و معرفت را پس از ازدواج تا آنجا ادامه داد که در علوم مختلف اسلامي به کمال رسيد و در سن 40 سالگي از علماي بنام زمان خود هم‌چون شيخ محمدکاظم شيرازي و شيخ عبدالکريم حائري اجازه اجتهاد دريافت کرد.
اين بانو در طول عمر با برکت خويش تلاش‌هاي فراواني را براي هدايت و ارشاد افراد جامعه به‌ويژه زنان و دختران انجام داد و با تأسيس مدرسه علميه مکتب فاطمه با حدود هزار شاگرد و مدارس و دبيرستان‌هاي متعدد براي دختران و هم‌چنين تأليف کتاب‌هاي اخلاقي و تربيتي به مبارزه با فساد و تهاجم فرهنگي زمان رضاخان بر ضد جامعه بانوان برخواست. عظمت علمي و معنوي اين بانو تا آنجا رسيد که بزرگاني همچون آيت‌الله‌العظمي مرعشي نجفي از وي درخواست اجازه روايت کرده و شيخ عبدالکريم از ايشان درخواست دعا مي‌کردند. اين بانوي پرهيزگار پس از عمري تلاش و مجاهدت در سال 1362هـ.ش دار فاني را وداع گفت. اما گوشه از سيره اخلاقي و رفتاري اين بانوي بزرگ:

هر و ظيفه‌اي به‌جاي خود
يکي از بارزترين ويژگي‌هاي اين بانوي بزرگ اين بود که به بهانه تحصيل و تعلم و يا تدريس و تربيت شاگردان از وظايف اصلي خود در خانه کوتاهي نمي‌ورزيد. وي در سن 15 سالگي ازدواج کرد و در طول زندگي 9 فرزند به‌دنيا آورد و 5 سال پس از ازدواج با حمايت همسر بزرگوارش تحصيل علوم ديني را با جديت بيش‌تر آغاز کرد. نهايت کوشش اين بانوي بزرگوار اين بود که تحصيل را در خانه خود انجام بدهد و محيط خانه را از وجود بانوي خانه خالي نگذارد بر همين اساس غالبا استادان وي به منزل ايشان تشريف برده و در آنجا به تدريس مي‌پرداختند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1 · 2

موضوعات: بانوی نامدار, در محضر خوبان
 [ 09:50:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  پایان نامه با عنوان"آثار فردی و اجتماعی انفاق" ...

 پایان نامه سطح 2 مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در مدرسه علميه معصوميه با عنوان” آثار فردى و اجتماعى انفاق‏” 

استاد راهنما
جناب حجةالاسلام آقاى عبدالرسول حسينى‏

محقق‏
نرجس ابراهيم پور

چكيده‏
انفاق يك اصل بسيار مهم و ارزشمند از اصول اخلاقى اسلام است. انفاق از يك طرف‏رابطه انسان با پروردگار عالم رانشان مى‏دهد كه چه ميزان بحث و عشق به خالق خوددارد كه در راه آن از جان و مال مى‏گذرد و در مقابل كسانى كه محبت و علاقه شديد به مال‏دنيا دارند و از سوى ديگر ميزان رابطه انسان با جامعه و مردم را آشكار مى‏سازد. آنكه‏خود را در مقابل مردم مسئول و عضوى از پيكره انسانها مى‏داند هرگز در مقابل درد و الم‏و گرسنگى آنها ساكت نمى‏نشينند و با انفاق كردن به كمك آنها مى‏پردازد. آرى انفاق‏ميزان تعهد و مسئوليت آدمى را در قبال ديگران آشكار مى‏سازد و معيار انسانيت‏مى‏باشد. و لازم و ضرورى هر مجموعه هماهنگ و هدفدار است و زندگى اجتماعى بودن‏تعاون احسان و ايثار اعضاى آن نسبت به يكديگر تحقق نمى‏پذيرد و كمال فردى كه درپرتو زندگى جمعى با بدحاصل نشود به دست نمى‏آيد.
بنابراين با انفاق شخص است كه بسيارى از مشكلات اجتماع و فاصله طبقاتى و فساد وفحشاء حل مى‏شود و آثار دنيوى و اخروى فراوانى براى خود شخص انفاق كننده دارد.
و در اين پژوهش كه به صورت يك مقدمه، سه فصل و نتيجه‏گيرى است عنوان پژوهش‏آثار فردى واجتماعى انفاق مى‏باشد.
در فصل اول، انفاق از نظر لغوى و اصطلاحى و ارزش واهميت آن، ومحدوده، مبانى‏عقيدتى انگيزه، آداب و شرايط انفاق اقسام انفاق بررسى شده است.
در فصل دوم، اشاره به كيفيت، مصارف، و موانع انفاق شده است.
در فصل سوم، به آثار فردى و اجتماعى و پيامدهاى ترك انفاق پرداخته شده است.
در نهايت، نتيجه‏گيرى كلى از بحث آورده شده با سير مختصر در مباحث اصلى متن.

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: پایان نامه ها
 [ 09:42:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  نقش خانواده در تربیت فرزند ...

  پایان نامه سطح 2  (کارشناسی) مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران
با عنوان “نقش خانواده در تربیت فرزند”

استاد راهنما:
زهره باب الخانی

استاد داور:
مرضیه اسکندرجوی

محقّق:
زهره احمدی

 چکیده:
خانواده نظامی پویا و هدفمند است و به عنوان یک نهاد اجتماعی از زمان ایجاد، مسؤولیت‌های سنگینی را بر عهده دارد. مسؤولیت‌هایی که هر یک از زن و مرد موظف به انجام آن هستند از جمله این مسؤولیت‌ها، تربیت است تربیتی که فقط شامل حال فرزند آن خانواده نمی‌باشد بلکه والدین را هم در بر می‌گیرد، بنابراین جایگاه تربیت در خانواده جایگاه بالایی است.
باید در نظر داشت که از جمله تربیت‌ها تربیت در دوران بارداری است، دورانی که تمام جریانات فکری و روحی مادر بر جنینی که در رحم دارد تأثر خواهد گذاشت از جمله غذایی که مادر در دوران بارداری استفاده می‌کند. بعد از تولد نکاتی که ائمه (علیهم‌السلام) به آن سفارش کرده‌اند پیش زمینه مهم برای تربیت صحیح خواهد بود. به عنوان مثال گفتن اذان و اقامه در گوش نوزاد باعث می‌شود که نوزاد از همان ابتدا تولد با ندای توحید آشنا شود. باید توجه داشت که توجه به نیازهای نوجوان به هدایت او در مسیر درست تأثیر بسزایی در تربیت دارد و همچنین راهکارهایی وجود دارد که والدین و بزرگتر‌ها را یاری خواهد کرد تا کودک را شناخته ونیازهای او را برطرف کند و بتواند با  فرزند خود رابطه‌ای صمیمانه داشته باشند.
 
 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: پایان نامه ها
 [ 09:26:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  کودکان ما به سرمشق‌هاي اخلاقي بيش از پول توجيبي روزانه نياز دارند. ...

زندگی
تجربه‌هاي زندگي


* يادت باشد تجربه نام مستعاري است که روي خطاهاي خود مي‌گذاريم.
*هيچ‌وقت پايان فيلم‌ها و کتاب‌هاي خوب را براي همسرت تعريف نکن.
* وقتي درباره دو کار جالب و مهيج به تو حق انتخاب دادند، کاري را که تا به‌حال امتحان نکرده‌اي انتخاب کن.
* هميشه با خودت عکس داشته باش و هرسه‌سال يک‌بار عکس‌هاي جديد بگير.
* اگر مي‌خواهي در کسب و کار با کسي شريک شوي اطمينان حاصل کن که شريکت حتما پول کافي دارد.
* هيچ‌وقت فرصت قدم زدن با همسرت را از دست نده.
* وقتي به شدت عصباني هستي دست‌هايت را در جيب‌هايت بگذار.
* در مورد مردم بر اساس موقعيتي که در آن هستند قضاوت کن نه بر اساس موقعيت خودت.
* وقتي در زمينه‌هاي حرفه‌اي و تخصصي با مشکل مواجه شدي، از افراد متخصص کمک بخواه نه از دوستانت.
* تشک ارزان و با کيفيت بد نخر.
* وقتي به همسرت مي‌گويي دوستت دارم اين را در عمل نشان بده.
* اگر خواستي کسي را خوب بشناسي، دوستانش را ببين. به اين ترتيب چيزهاي زيادي درباره‌اش خواهي فهميد.
* وقتي از ته‌دل خوشحالي، بگذار چهره‌ات اين خوشحالي را نشان بدهد.
* وقتي به محل جديدي نقل مکان کردي خودت را به همسايه‌ها معرفي کن.
* نردبان، سيم رابط و شلنگ را هميشه بلندتر از مقدار مورد نياز بخر.
* براي فرزندانت اسباب‌بازي‌هايي بخر که با نيرو تخيل آنها کار کند نه با باتري.
* مراقب موتور سيکلت‌ها و ماشين‌ها باش، ممکن است در يک لحظه‌ درس‌هاي عبرت‌آموز ولي دردناکي به تو بدهند.

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: پيامك, نکته های ناب, کوتاه اما خواندنی
 [ 09:15:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  خدايا تو کار خودت را بکن ...

محمد بهمني
در دوران بي‌سرو ساماني مجردي و البته الکي خوشي! چهارشنبه‌ها جلسه اخلاق داشتيم. در آن جلسه‌ها حرف‌هاي زيادي گفته مي‌شد که خيلي‌هايش را فراموش کرده‌ام، ولي يک روز آقاي کشکولي مدير خوب مدرسه ما که واقعاً براي طلبه‌ها پدرانه دل مي‌سوزوند، سخنران جلسه بود. اول و آخر نصايح اون روز يادم نيست ولي اين قسمت را که مي‌خوام تعريف کنم، خوب به خاطر دارم.

ادامه »

موضوعات: نکته های ناب, کوتاه اما خواندنی
[شنبه 1393-10-13] [ 11:22:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  مومنان سالم‌ترند ...

مومن و دعا


 دکتر محمد‌علي حيدرنيا
از ميان دوازده عامل موثر در شيوه زندگي سلامت‌مدار، چهار عامل ايمان به خدا، فعاليت فيزيکي منظم، تغذيه‌ خوب، و مديريت استرس‌ها و هيجان‌هاي زندگي از اهميت بيش‌تري برخوردار هستند. ايمان به خداوند عاملي جدي در شيوه زندگي است که پس از سال‌ها فراموشي، اکنون در محافل علمي و سلامتي جهان مورد توجه واقع شده است.  متخصصان جهاني سلامت مي‌گويند «وقت آن رسيده که به بُعد معنوي سلامت توجه شود و آن عبارت است از: اعتقاد به خالق برتر و نظم حاکم بر جهان هستي و معني‌دار بودن زندگي.»

ادامه »

موضوعات: نکته های ناب, کوتاه اما خواندنی, مشاوره
 [ 11:03:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  لااقل روزي دو دقيقه ...

نکات نغز اخلاقی از آیت الله مجتهدی(ره)

* اگر ما خدا را باور کنيم کارمان درست مي‌شود.
* حاج ميرزا عبدالعلي تهراني مي‌فرمودند: روزي سه‌ دقيقه به ياد خدا باش، و بعد از لحظاتي فرمودند: اگر دو دقيقه هم شد عيبي ندارد.
* بايد پدر و مادر از شما راضي باشند والا به درد نخواهي خورد. اگر پدر و مادر از شما ناراضي باشند، کارت گير مي‌کند و سلب توفيق مي‌شوي.
* آيت‌الله حاج ميرزا علي هسته‌اي با همان لهجه اصفهاني خود مي‌فرمودند: بادبادک، بي دنباله بالا نميره، نماز هم بدون تعقيب بالا نمي‌رود.
* هر عالم بزرگوار يا معلم اخلاقي را ديدي، تقاضاي موعظه کن.
* چه فرزند، خوب باشد و چه نباشد، براي هدايت او متوسل به دعا بشويد، خيلي دعا کنيد.
* مهندسين مربوطه، يک‌سره در فکر اين هستند که خانه‌ها و ساختمان‌هاي ضد زلزله بسازند، عوض اين کار بيايند علت زلزله را بفهمند و جلوي آن را بگيرند، علت زلزله چيزي نيست مگر گناه.
* يکي از بزرگ‌ترين نعم خداوند اين است که ما هر چه گناه مي‌کنيم، او مي‌پوشاند. اگر مثلاً در پيشاني ما يک کنتور بود و هر يک گناه يک شماره مي انداخت، ديگر ما آبرو نداشتيم.
* ثواب، زير دست و پاي مردم ريخته، کسي نيست آن را جمع کند.
* نه باباجان! چشم به هم بزني مرگ آمده، آيت‌الله و پيغمبر و بازاري و آب‌حوضي هم نمي‌شناسد. غرض اين‌که راه طولاني و فرصت اندک است.

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: در محضر خوبان, نکته های ناب, کوتاه اما خواندنی
 [ 10:52:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  نشست خانوادگی با موضوع انتقاد موثر ...

 
نشست خانوادگی طلاب

جلسه نشست خانوادگی طلاب با موضوع انتقاد موثر در محیط خانواده و سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر هادی یکشنبه شب 7/10/93 در موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه برگزار شد. در ادامه جلسه دکتر مریم فرخ آشتیانی به موضوع افزایش جمعیت و فرزندآوری پرداختند.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر هادی در ابتدای جلسه اظهار داشت: ما کلمه انتقاد را اشتباه معنی می‌کنیم انتقاد یعنی جدا کردن خوبی‌ها از بدی‌ها ولی در فرهنگ ما جدا کردن بدی‌ها و تمرکز روی آن‌هاست.
روایتی در کتاب میزان الحکمه به نقل داستانی می پردازد که حضرت عیسی(علیه السلام) با حواریون از مسیری می‌گذشتند که به لاشه سگی رسیدند، هرکدام از اصحاب چیزی در مذمت آن گفتند یکی بوی متعفن و بد آن را متذکر شد دیگری منظره بد و… اما حضرت عیسی(علیه السلام) به دندان‌های سفید آن لاشه اشاره کرد و بر خلاف دیگران زیبایی و حسن آن را دیده بود.

ادامه »

موضوعات: اخبار موسسه, مشاوره
[چهارشنبه 1393-10-10] [ 12:14:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  به همين سادگي سرماخوردگي ...

سرماخوردگی


اجازه دهيد ابتدا بسيار ساده و مختصر درباره مكانيسم سرماخوردگي توضيح بدهيم: سرماخوردگي علتهاي متفاوتي دارد. در بيش‌تر موارد، سرماخوردگي علت ويروسي دارد. هرگاه كلمه ويروس را در جايي شنيديد چند نكته را فراموش نکنيد:
1. ويروس، احتياج به دارو جهت ريشه‌كني ندارد(مگر در موارد خاص).
2. براي درمان يك بيماري ويروسي نبايد از آنتي‌بيوتيك استفاده كرد(به جز چند استثناء).
3. هر بيماري با منشأ ويروسي يك الگوي مشخص و ثابت دارد؛ شروع مي‌شود و تمام مي‌گردد! به عبارتي حتي بدون هيچ‌گونه درمان دارويي نيز مي‌تواند بهبود يابد (اجازه دهيد اين‌قدر تكرار نكنم: به جز چند استثناء!).
اما مكانيسم‌ها: ابتلا به سرماخوردگي از دو حال خارج نيست:
الف) از يك فرد سرماخورده دريافت كنيد.
ب) خودتان دچار شويد.
در هر حالت، ويروس‌هايي در نواحي حلق انسان وجود دارند كه در حالت عادي تعداد آن‌ها كم است و مكانيسم‌هاي دفاعي بدن فعاليت آن‌ها را به شدت تحت كنترل دارند. وقتي كه شما در معرض رودرويي با يك شخص مبتلا قرار مي‌گيريد حجم بسيار زيادي از اين ويروس‌ها به ناحيه حلق شما وارد شده و به سرعت تكثير مي‌شوند. در نتيجه سيستم دفاعي توان و زمان لازم را براي كنترل آن‌ها ندارد.
چگونه خودبه‌خود دچار مي‌شويم؟
الف) وقتي كه درجه حرارت ناحيه حلق به يك‌باره پايين بيافتد (مثلا در هنگام پاييز يا روزهايي كه نسبت به روز قبل به يك‌باره افت دما داريم).
ب) قرار گرفتن در دماي بسيار پايين.

ادامه »

موضوعات: نکته های ناب, مشاوره
[شنبه 1393-10-06] [ 08:15:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  گزين‌گويه‌هاي خانوادگي ...

خانواده


* اگر خواستي اختيار شوهرت را در دست بگيري اختيار شکمش را در دست بگير.
* ازدواج مثل يک هندوانه است که گاهي خوب مي‌شود و گاهي هم بسيار بد.
* ازدواجي که به خاطر پول صورت گيرد، براي پول هم از بين مي رود.
* ازدواج هميشه به عشق پايان داده است.
* اگر کسي در انتخاب همسرش دقت نکند، دو نفر را بدبخت کرده است.
* انتخاب پدر و مادر دست خود انسان نيست، ولي مي توانيم مادر شوهر و مادر زنمان را خودمان انتخاب کنيم.
* با زني ازدواج کنيد که اگر «مرد» بود، بهترين دوست شما مي شد.
* تا يک سال بعد از ازدواج، مرد و زن زشتي هاي يکديگر را نمي بينند
* پيش از ازدواج چشم هايتان را باز کنيد و بعد از ازدواج آنها را روي هم بگذاريد.
* خانه بدون زن، گورستان است.
* تنها علاج عشق، ازدواج است.
* ازدواج پيوندي است که از درختي به درخت ديگر بزنند، اگر خوب گرفت هر دو «زنده» مي‌شوند و اگر «بد» شد هر دو مي‌ميرند.
* شوهر «مغز» خانه است و زن «قلب» آن.
* قبل از ازدواج درباره تربيت اطفال، شش نظريه داشتم، اما حالا شش فرزند دارم و داراي هيچ نظريه‌اي نيستم.

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نکته های ناب
 [ 07:38:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  وقتي دكل، تخمه و كفش حرف مي‌زنند ...

روح‌الله نورالديني

دكل
به دكل مخابرات نگاه مي‌كردم؛ قدبلند بود و آهنين، با گوش‌هايي بزرگ، مثل طبل. فكر مي‌كنم با خاصيت همين گوش‌ها صداي راه‌هاي دور را مي‌شنيد. به او خيره شدم گويا مي‌گفت:
«بزرگ شويد تا سخن خالق خويش را بهتر بشنويد و به گوش خلق او هم برسانيد، و اين‌طور فاصله‌ها را كم كنيد و رابطه‌هايتان را با او قوي‌تر‌.
بنشينيد پاي حرف‌هاي خدا،  اگر خدا را بهتر بشناسيد، او را دوست‌داشتني خواهيد يافت و حتي عاشق و معشوق هم خواهيد شد.»
مي‌گفت «بياييد حلقه وصل ميان دوستانمان باشيم، و آن وقت كه مردم فكر مي‌كنند از خدا آن‌قدر دورند كه صداي او را نمي‌شنوند، صداي او را به همه برسانيم…»
و من تازه فهميدم كه بدون هيچ دليلي دربارة گوش‌هاي طبل مانند او قضاوت‌هاي نادرستي داشته‌ام؛ چراكه به خود گفته بودم: ببين آن‌ها مثل طبل‌هاي توخالي‌اند پر از ادعا و خالي از عُرضه… اما انگار… .

كفش‌ها
كفش‌ها از جفت‌هاي‌شان جدا شده بودند. كفش‌هاي پاي خودم و بعضي‌هاي ديگر،  لنگه‌ به ‌لنگه بود. لنگه كفش‌هاي زيادي بود، شيك و قشنگ اما … هيچ‌كدام با كفش من جور نمي‌آمد واقعاً اين كفش‌ها چه حرف‌ها كه براي گفتن ندارند! اگر گوشي براي شنيدن پيدا كنند.
بياييد در پيدا كردن جفت، كفو خويش را برگزينيم و به بزرگ بودن، پول‌دار بودن و يا قشنگ بودن توجه نكنيم. اگر تفاهم ميان‌ ما باشد خيلي از مشكل‌ها حل مي‌شود.
ميان دو كفش نيز اختلاف سليقه هست؛ يكي پاي راست را مي‌پسندد و ديگري پاي چپ را، ولي در با هم بودن و مسير را با هم پيمودن، تفاهمي كامل دارند.

تخمه
تخمه مي‌گفت: مغزدار و مختصر، يعني كوتاه و مفيد حرف بزن، آن‌هم در برابر اشتياق و سوال متناسب در مخاطب، با ظاهري نيكو و نمكين. اين را هم بدان كه از خودت كم‌تر بگويي نه آن‌كه پوسته ظاهري‌ات چندين برابر مغز و فهمت باشد.
چه حرف بزرگي! رمز موفقيت در تبليغ دين نيز همين است. اگر اشتياقي به مسايل ديني نيست، اول بايد اشتياق به سؤال را برانگيزانيم و بعد، طرف كه طالب شد، آن‌گاه مختصري دل‌نشين به او بگوييم نه آن‌كه تا نهايت گنجايش اقبال روحش، او را پر كنيم.

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نکته های ناب, کوتاه اما خواندنی
[پنجشنبه 1393-10-04] [ 08:46:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  همسري با هفت شرط ...


قبل از انقلاب، پدرم مرتب با هيئت‌هاي عزاداري به مشهد سفر مي‌کرد، روزي مادرم گله کرد که چرا او را به مشهد نمي‌برد. پدرم گفت: من نمي‌توانم همراه عده‌اي نامحرم مادرت را ببرم. اگر فردي مورد اعتماد پيدا شود، مادرت را همراه او مي‌فرستم مشهد.
گفتم: آيا من مورد اعتماد هستم؟ پدرم گفت: بله! و سيصد تومان براي هزينه مشهد مادر، به من داد. در همين لحظه عمه‌ام هم براي آمدن ابراز علاقه کرد ، پدرم سيصد تومان او را هم داد، مادر بزرگم آمد و او هم همان‌طور، 16نفر از خاله و عمه و… همراه من راهي مشهد شدند.
به مشهد که رسيديم، براي تهيه صبحانه از مسافر‌خانه بيرون رفتم. سرراه مقابل حرم مطهر روبه‌روي يکي از درهاي ورودي ايستادم و عرض کردم «يا امام رضا! چون مادرم منتظر است فعلا‌ً براي زيارت به حرم نمي‌آيم،‌ عفو بفرماييد، اما خواسته‌اي از شما دارم، همسري مي‌خواهم با هفت شرط» و شرط‌ها را رديف کردم. منتها گفتم شما هر  شرطي که غلط است خودتان تصحيح کنيد.
به برکت امام رضا در مدت کوتاهي به راحتي مقدمات ازدواج من فراهم شد و حضرت بعضي از شروط من را در پاسخ‌شان در نظر گرفته بودند و برخي را نه…
حالا بعد از گذشت سال‌ها فکر مي‌کنم اگر فلان شرط را مثل فکر خودم به من مي‌دادند خداي‌ناکرده چه مي‌شد؟

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نکته های ناب, کوتاه اما خواندنی
 [ 08:41:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  امام مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف ، غايبِ حاضر ...

خدامراد سليميان 

شايد براي برخي همواره، اين پرسش مطرح باشد که چگونه ممکن است کسي که غايب است، حاضر باشد؟ و يا در عين حضور، غايب باشد؟

نگارنده براي پاسخ به اين پرسش، به اجمال، مطالبي را تقديم مي‌کند؛ باشد با بهره‌مندي از آموزه‌هاي آفتاب‌گون پيشوايان معصوم، هرچند اندک، از اين باور اساسي، رفع ابهام شود.

  سال‌ها پيش از زاده شدن حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف ، آنگاه که معصومين عليه السلام از آن حضرت سخن مي‌گفتند، بي‌درنگ به پنهان زيستي ايشان نيز اشاره مي کردند. اين پافشاري، بيش از آن که  در جهت آگاه کردن شيعيان باشد، به منظور زمينه‌سازي غيبت و آماده کردن شيعيان براي پذيرش آن بود.

   آنچه بر رمز و راز اين مسأله  مي‌افزود، پافشاري معصومين عليه السلام بر حفظ جنبه سرّي اين حادثه بود. به ‌طوري که آنچه در رهيافت بررسي سخنان ايشان مي‌توان به دست داد، نسبت به آنچه بر ما پوشيده است، بسيار اندک و ناچيز مي‌نمايد. اگرچه گاهي نيز به تناسب، گفته‌هاي ارزنده‌اي دربارة آن، به پيروان خود مي‌فرمودند.

ادامه »

موضوعات: الفبای انتظار, مهدویت
 [ 08:32:00 ق.ظ ] لینک ثابت
 
فراخوان یاوران حسینی