سفیر صبا
موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه خواهران قم


خبرنامه
 
  يک توقع بجا ...

 

مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبري:
احساسات‌ و نيازهاي‌ اصلي در همه يکسان است. در اين‌جهت يک ثروتمند مثل يک فقير است، هر دو دلشان مي‌خواهد وقتي وارد خانه شدند، خانه به آنها آرامش و امنيت و احساس راحتي و آسودگي بدهد. اين‌را همة مردها مي‌خواهند. همة زن‌ها هم مي‌خواهند وقتي شوهرشان وارد خانه شد، خانه را پر از شيريني و شادي کند که خانه برايشان محيط راحت و شادي شود، زيرا هر دو خستگي دارند؛ زن کارهايي دارد و مرد هم کارهايي. حالا مرد در چالش‌هاي زندگي و زن هم يا در چالش‌هاي زندگي و کارهاي سياسي يا در خانه و يا تربيت فرزند، هر دو خسته‌اند. وقتي‌که زن‌و شوهر در پايان کار روزانه يا در وسط روز به هم مي‌رسند و همديگر را مي‌بينند، هر دو از هم توقع دارند که بتوانند محيط را شاد، سرزنده، قابل زيست و رفع‌کننده از خستگي بسازند، اين توقع به جايي است. اگر بتوانيد اين کار را بکنيد زندگي شيرين خواهد شد.

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: در محضر خوبان
[شنبه 1394-03-23] [ 12:22:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  جامه کبر ...

 

استاد محمدرضا رنجبر
دختربچه‌ها را نديده‌اي که گاه هوس مي‌کنند چادر يا مانتو يا کفش مادرشان را بپوشند و هر چه هم مادر آنها را نهي مي‌کند، گوششان هيچ بدهکار نيست و لباس مادر را مي‌پوشند و احساس بزرگي هم مي‌کنند. اما چند گام بيش‌تر برنداشته که ناخواسته با سر به زمين مي‌خورند!
کبريايي و بزرگي و تکبر نيز چيزي شبيه «جامه» است؛ جامه‌اي که تنها به خداوند مي‌آيد و زيبنده اوست، ولي ما همانند همان کودکان خرد، گاه از سر هوس و علي‌رغم نهي و تهديد خداوند آن را به تن کرده و راه مي‌افتيم، اما دير يا زود زمين خورده و زمين‌گير مي‌شويم، زيرا اين جامه بلند زيبنده‌ بلنداي اوست.
از وي همه مستي و غرور است و تکبر
وز ما همه بيچارگي و عجز و نياز است
و خود نيز همين را فرمود:
الکبرياء ردائي
بزرگي جامه من است
شيطان چرا زمين خورد؟ چون همين جامه را به تن کرد و خود را بالا و برتر ديد و رسماً و صريحاً گفت «انا خير؛ من بهترم.»
علت ابليس «انا خيري» بود و متأسفانه بسياري از آدميان نيز چنين هستند، يعني خود را بهتر و برتر از ديگران مي‌دانند و مي‌بينند.

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: در محضر خوبان
 [ 12:15:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  گفتند خلایق که تویی یوسف ثانی ... ...

 

يوسف زهرا(عج)

 

گفتند خلايق كه تويي يوسف ثاني        چون نيك بديدم به حقيقت، به از آني(حافظ)

 

يكي از پيامبراني كه امام مهدي(عج) به او تشبيه شده، حضرت يوسف است كه در روايات متعدد از جهات گوناگون اين شباهتها بيان شده است. اين نوشتار مي كوشد با تأملي در قرآن و روايات، شباهت ميان يوسف زهرا (عج) و يوسفِ يعقوب را بازگو كند تا از اين رهگذر، فهم و پذيرش حضرت مهدي(عج) آسانتر گردد هر چند بيان اين نكته لازم است كه:

ميان ماه من تا ماه گردون                 تفاوت از زمين تا آسمان است

غيبت

برجسته ترين شباهت بين امام مهدي(عج) و حضرت يوسف(ع)، همانندي در غيبت است.

امام باقر(ع) به محمد بن مسلم فرمودند:

« شباهت او به يوسف در غيبت اوست از اقوام دور و نزديك و از برادران خود…»1

البته بين غيبت امام(عج) و غيبت يوسف(ع) تفاوت وجود دارد؛ زيرا غيبت يوسف، غيبتي نسبي است چون نسبت به پدر و مادر و برادران و كنعانيان غايب بود ولي از ديدگان مصريان غايب نبود ولي غيبت امام مهدي(عج) غيبتي است مطلق و حضرت ازديدگان همگان غايب است.

حضور

برادران يوسف وقتي بخاطر قحطي و جهت خريد آذوقه به مصر آمدند و به بارگاه يوسف وارد شدند، يوسف را نشناختند ولي يوسف برادران خود را شناخت.2

در حديثي از امام صادق(ع) آمده است:

«او، در بازارهايشان راه مي رود و برفرشهايشان گام مي نهد ولي مردم او را نمي شناسند تا هنگامي كه خداوند به او اجازه دهد كه خودش را معرفي كند همان گونه كه به يوسف اجازه داد….»3

زيبايي و بخشندگي

همان گونه كه يوسف در زيبايي و بخشندگي ، شهره آفاق بود، امام مهدي(عج) نيز به بالاترين درجه اين دو ويژگي آراسته است.

امام باقر(ع) فرمودند:

«شباهت او با يوسف در زيبايي  و بخشندگي اوست».4

بهاي اندك

كاروانياني كه يوسف را يافتند او را به بهاي اندكي فروختند زيرا ارزش آن دُرّ يگانه، را نمي دانستند».5

ادامه »

موضوعات: الفبای انتظار, مقالات
[سه شنبه 1394-03-19] [ 01:57:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  غضب و راههاي درمان آن ...


پایان نامه با موضوع"غضب و راههاي درمان آن”

استاد راهنما: سرکار خانم بتول رجبي

استاد داور: حجت الاسلام والمسلمين مهدي زنديه

محقق: اکرم آقا محمدي

چکيده:
در این پژوهش که تحت عنوان « غضب و راههاي درمان آن » مورد بررسي و مطالعه قرار گرفته است و داراي چهار فصل و چندين گفتار مي باشد، در فصل اول، تعاريف مختلفي از مفهوم غضب ارائه مي شود تا خواننده با مفهوم جامع و کاملي از غضب آشنا شود.
بنابراين غضب را در لغت و اصطلاح، از ديدگاه قرآن و روايات و از نظر بزرگان علم اخلاق و فلاسفه بررسي مينماييم و معلوم مي شود که غضب يکي از حالات نفساني است که بر انسان خشمگين عارض مي شود و او را تا مرز جنون و ديوانگي پيش مي برد.
لازم به ذکر است که منظور ما در اين پژوهش، بررسي حالات افراط در غضب است، اما از حالت تفريط و اعتدال در اين نيرو نيز سخن به ميان آمده تا اطلاعات کافي در اختيار خواننده قرار بگيرد و قبح افراط در نيروي غضب بهتر ملموس گردد.
در فصل دوم، ما به علل و عواملي مي پردازيم که ريشه اصلي افراط در غضب محسوب مي شوند و به مهم ترين اين علل که عبارت است از: عجب، کبر، حسد، لجاجت و…. به طور اجمال اشاره مي نماييم و بيان مي گردد که حتي وجود يکي از اين علل کافي است که دنيا و آخرت انسان را نابود سازد و او را در زمره گناهکاران قراردهد.
در فصل سوم، که با عنوان رذايل و فضايل متعلق به قوه غضب مطرح مي گردد، مهم ترين اثرات منفي ناشي از افراط در غضب بررسي مي شود، ضمن اينکه آثار منفي تفريط در اين قوه و نيز ثمرات مثبت اعتدال آن نيز بررسي و بيان مي نماييم که مرتبه افراط و تفريط در اين نيرو بسيار خطرناک و در عين حال استفاده متعادل از اين نيرو شجاعت محسوب مي شود.
از آنجا که در هر پژوهشي ارائه راهکارهاي مناسب براي خواننده، مهم ترين بخش آن پژوهش را تشکيل مي دهد، لذا راهکارهاي عملي و علمي در زمينه پيشگيري و درمان غضب در فصل چهارم مطرح مي گردد و سخنان ارزشمند بزرگان علم اخلاق را در اين زمينه متذکر  مي شويم.
به طور کلي با بررسي و مطالعه چهار فصل مذکور به اين نتيجه خواهيم رسيد که قوه غضب، يکي از چهار قوه اي مي باشد که خداوند متعال در وجود انسانها قرار داده، مانند: قوه شهوت، عاقله و… و استفاده صحيح و مشروع در اين قوه است که نقش اساسي در رسيدن انسان به کمال مطلوب دارد و چنانچه استفاده از نيروي فوق در مسير افراط يا تفريط باشد، آثار بسيار مخربي بر زندگي دنيا و آخرت انسان دارد که اين آثار در فصل سوم به طور مفصل بيان مي گردد.
در پژوهش مذکور، ما درصدد اثبات اين موضوع مهم هستيم که انسان هيچگاه نمي تواند غضب را از وجود خويش ريشه کن کند، بلکه بايد اين نيرو را در وجود خويش طوري کنترل کند که بتواند در حد عقل و شرع از آن بهره برداري نمايد، در اين صورت سبب رضايت و خشنودي خداوند متعال  شده و غضب پروردگار را از خويش دور مي نمايد.

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: مشاوره, پایان نامه ها
 [ 01:50:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  رهنمودها و نكته‌هاي تربيتي دعاهاي قرآن ...

پایان نامه با موضوع “رهنمودها و نكته‌هاي تربيتي دعاهاي قرآن”

استاد راهنما: حجة الاسلام و المسلمين جناب آقاي غفّاري

استاد مشاور:حجة الاسلام و المسلمين جناب آقاي آقاجاني

محقق: مرضيه افضل

چكيده:
اين تحقيق درباره رهنمودها و نكته‌هاي تربيتي دعاهاي قرآن بحث مي‌كند. مي‌دانيم كه دعا كانال ارتباطي بنده با معبودش است و نوعي عبادت محسوب مي‌شود و مهم‌ترين هدف آن تقرب و اطاعت امر خدا و اظهار نياز به درگاه معبود است با اين وجود قرآن و دعاهاي آن الگوي روزمره زندگي بشري و اهداف والاي آن است. اين دعاست كه باعث سلامت روح و روان و حتي جسم انسان است و عامل آرامش و اميدواري است. دعا حتي مي‌تواند وسيله‌اي براي شناخت خدا و توبه از گناه باشد. دعا همچون ساير عبادات اثر و رهنمود تربيتي دارد كه دعاهاي قرآن هم از اين حيث مستثني نيست. اين تحقيق شامل 4 فصل است. فصل اول كه كليات و مفاهيم را شامل مي‌شود.
فصل دوم مربط به رهنمودها و نكته‌هاي تربيتي دعا در حوزة عبادي اعتقادي است. و در آن يك به يك آيات به طور مفصل بحث مي‌شود و در آخر هم جمع‌بندي مي‌كنيم. علاوه بر جمع‌بندي اين فصل جايگاه دعا و آداب دعا و اهميت جامعيت دعا را به تفكيك بحث مي‌كنيم.
فصل سوم مربوط به رهنمودها و نكته‌هاي تربيتي دعا در حوزة علمي است. در اين فصل هم آياتي كه مربوط به دعاهاي علمي ـ معرفتي در قرآن است بحث مي شود و در آخر هم جمع‌بندي مي‌كنيم. پيام اصلي اين دسته از ادعيه اين است كه عالم واقعي تنها خداست و او اولين معلم جهان خلقت و علاّم و عليم است لذا بايد علم را نيز از او بخواهيم.
و فصل چهارم مربوط به رهنمودها و نكته‌هاي تربيتي دعا در حوزة اخلاقي است. بعد از تفحص آيات مربوط به مباحث اخلاقي در آخر آن‌ها را جمع‌بندي كرده‌ايم به اين معني كه اين قرآن است كه قواعد اصلي و نمونه اخلاقيات را از زندگي مخلصان در برابر ما گذاشته تا درس بگيريم و ظلم و ناسپاسي نكنيم.

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: پایان نامه ها
 [ 01:39:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  ورود گرما اکيدا ممنوع ...

 

طبيعي‌ترين شيوه‌هاي مقابله با گرما
علي صباغي، مجله خانه خوبان
خنک‌ نگه داشتن خانه در هواي گرم کار آساني نيست. حتي اگر وسايل خنک‌کننده را تمام وقت روشن بگذاريد و آن را روي خنک‌ترين درجه تنظيم کنيد، باز هم در ساعات بعدازظهر تابيدن نور خورشيد دماي داخل خانه را بالا مي‌برد. استفاده از سيستم‌هاي تهويه مطبوع، اوضاع را بهتر مي‌کند اما مخارج نصب و راه‌اندازي و هزينه‌هاي برق مصرفي آن زياد است. اما راه‌کارهاي ديگري هم براي خنک نگه داشتن خانه وجود دارد، راه‌کارهاي طبيعي و ساده‌اي که به کاربردن و اجراي آنها علاوه بر خنک کردن و کاهش دماي خانه موجب صرفه‌جويي در مصرف برق هم مي‌شود.
يکي از راه‌هاي جايگزين براي خنک کردن خانه و استفاده کمتر از وسايل برقي خنک‌کننده هوا، به کاربردن راه‌هاي طبيعي است. استفاده از راه طبيعي به اين معني است که بدون استفاده از هيچ وسيله برقي يا مکانيکي بتوانيم خانه را خنک نگه ‌داريم. مناسب‌ترين روش براي پيشگيري از جذب حرارت و دفع گرمايي که به ساختمان مي‌تابد، انعکاس يا بازتاباندن آن است. گرما از چند طريق وارد خانه مي‌شود که مهم‌ترين و عمده‌ترين آن حرارت ناشي از تابش گرماي خورشيد است که از پنجره‌ها و سقف وارد خانه مي‌شود. راه ديگر، منابع حرارتي و وسايل گرمايي داخل خانه است؛ وسايلي مانند اجاق گاز و فرهاي برقي. براي کاهش اين نوع حرارت در خانه بهتر است به‌خصوص در ساعات گرم روز کمتر اجاق گاز را روشن نگه ‌داشت و از غذاهاي حاضري که نياز به پخت و پز ندارند، استفاده کرد. ترک‌ها، درزها و سوراخ‌هاي ديوار يکي ديگر از راه‌هاي ورود گرما به خانه است که براي پيشگيري از اتلاف انرژي بايد آنها را پوشاند.

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نکته های ناب, کوتاه اما خواندنی
[یکشنبه 1394-03-17] [ 11:28:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  حرف مرد يکي است ...

حرف مرد يکي است
يک ضرب‌المثل رايج اما نادرست


ابوالفضل علي‌دوست ابرقويي
اين ضرب‌المثل‌ها را در گفته‌هايمان فراوان به‌کار مي‌بريم:
«حرف مرد يکي است»، «مرد کسي است که اگر سرش برود، حرفش نرود»، «مرد است و قولش» و… در واقع اين ضرب‌المثل‌ها را به‌عنوان واکنشي منطقي و مردم‌پسند در برابر بدقولي و عدم ثبات شخصيت ديگران و زشتي برگشت از حرفي که زده‌ايم يا تصميمي که گرفته‌ايم، استفاده مي‌کنيم. گاهي وقت‌ها نيز از اين ضرب‌المثل‌ها براي تقويت روحي خودمان در اجراي تصميم‌هايمان بهره مي‌بريم زيرا باورمان شده که يک فرد موفق در انجام تصميم‌هايي که گرفته، ثابت مي‌ماند و حرفش دو تا نمي‌شود؛ «مرغ يک پا دارد» حرف مرد هم نبايد ردخور داشته باشد!
آورده‌اند که از شخصي پرسيدند:چند سال از عمرت مي‌گذرد؟ گفت: سي‌سال. ده‌سال ديگر هم همين مطلب را از او پرسيدند: باز جواب داد:سي‌سال.
با تعجب به او گفتند: ده سال پيش سي‌سال داشتي، الان هم سي‌سال داري؟!‍

ادامه »

موضوعات: مشاوره
 [ 11:24:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  شايد مادرم... ...

مرد بزرگ و صالحي بود و از طريق آيت‌الله بهاءالديني به گوشش رسانده بودند که مورد عنايت آقاست. اشک، چشم‌هايش را پر کرده و گفته بود:«آقاي بهاءالديني نگفت چگونه خبر به ايشان رسيده؟»
گفته بودند: نه، چيزي نگفته است.
و وقتي پرسيده بودند: راست بگو آقاي فخر! چه کرده‌اي که مورد عنايت حضرت واقع شده‌اي؟»
متواضعانه سر به زير انداخته و گفته بود:«هيچ! تنها اين‌که مادر سيد زمين‌گيري دارم که تمام خدمات او را خود به عهده گرفته‌‌ام، حتي حمام و شست‌وشوي‌اش را، شايد همين است که موجب خشنودي مولا شده است.»
با حسرت نگاهش کرده بودند و زير لب گفته بودند:«خوشا به حالت آقاي فخر!»

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: در محضر خوبان
 [ 11:02:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  مرد ميشوم!!!!!!!!! ...

يکي از بزرگان را زن، فرمان يافت (زنش درگذشت). هر چند که نکاح بر وي عرضه کردند، رغبت نکرد و گفت «در تنهايي، دل را حاضرتر و همت را جمع‌تر مي‌يابم»، تا شبي به خواب ديد که درهاي آسمان، گشاده بودي و گروهي مردان، از پس يکديگر فرو مي‌آمدند و در هوا مي‌رفتند.

چون به وي رسيدند، اول‌ مرد گفت که «اين، آن مرد ميشوم(شوم) است؟». دوم مرد گفت‌ »آري». سوم گفت «اين، آن مرد ميشوم است؟». چهارم گفت «آري». وي بترسيد از هيبت ايشان که [چيزي] بپرسيدي. تا بازپسين ايشان به وي آمد. وي را گفت که «ايشان، ميشوم، که را مي‌گويند؟». گفت «تو را که پيش از اين، عبادت تو در جملة اعمال مجاهدان به آسمان مي‌آوردند. اکنون يک هفته است تا نام تو از جملة مجاهدان، بيرون کرده‌اند. ندانم تا چه کرده‌اي».
چون از خواب بيدار شد، در حال، نکاح بکرد تا از جملة مجاهدان باشد.*

* کيمياي سعادت، ص306.

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نکته های ناب, کوتاه اما خواندنی
[دوشنبه 1394-03-11] [ 10:27:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  چه‌قدر بچه‌ها مى‌فهمند ...

مهمانى به خانه ما آمده بود و من بچه مهمان را بوسيدم. ديدم دختربچه خودم نگاه مى‌كند، او را هم بوسيدم. وقتى فرزندم را بوسيدم، نگاهى به من كرد و گفت: بابا تو منو الكى بوسيدى! ديدم عجب! بچه فهميد من او را الكى بوسيدم، كمى دَمَق شدم و چشمانم خيره شد. رفتم توى آشپزخانه. بچه جلو آمد و گفت: بابا! گفتم: بله، گفت: ديدى چى بهت گفتم چشمات اين‌طورى شد! پيش خود گفتم: چه‌قدر بچه‌ها مى‌فهمند! آن‌ها را دست‌كم نگيريم.

ح. رضايي

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نکته های ناب, کوتاه اما خواندنی
 [ 10:23:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  پایان نامه با عنوان"معراج پيامبر(ص) و آثار تربيتي آن" ...

  پایان نامه با موضوع:معراج پيامبر(ص) و آثار تربيتي آن

استاد راهنما: سرکارخانم فاطمه رجبي

استاد مشاور: حجت الاسلام والمسلمین آقاي باميري

محقق: بتول آذرپندار-سال 1388

چكيده :معراج حضرت محمد«ص» از جمله رخدادهاي دوران رسالت ايشان مي باشد که آيات و روايات از آن به بزرگي ياد کرده اند، لذا در اين پژوهش سعي شده است که با بياني شيوا به کميت و کيفيت معراج و مسائل پيرامون آن پرداخته شود که معراج در چه زمان و مکان و با چه وسيله اي انجام گرفته است و نيز اينکه اين سفر آسماني چگونه و با چه کيفيتي، از طريق رؤيا صورت گرفته يا بوسيله روح پيامبر«ص» و يا با جسم و روح آن حضرت به وقوع پيوسته است.

براي اثبات آن از ادله ي قرآني و روايي و عقلي بهره گرفته شده است، تا پشتوانه ي محکمي براي قبول آن داشته باشيم. و در ادامه نيز فلسفه و هدف معراج تا آنجا که از قرآن و روايات بدان دسترسي داشتيم، بيان شده است. و در نهايت برخي از آثار تربيتي که مي توان از مکتب تربيتي معراج بدان ها دست يافت اشاره شده است. براي تدوين اين پژوهش از منابع و متون اسلامي از جمله کتب روايي و تفسيري بهره گرفته شده تا مطالب ارائه شده مستند به کلام خدا و معصومين«ع» باشد.

جهت دسترسی به این پایان نامه و سایر پایان نامه ها با معاونت پژوهش موسسه معصومیه به شماره 025321160 داخلی 6264 تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: پایان نامه ها
 [ 10:15:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  اسباب نشاط ...

دکتر افروز
زن و شوهر بايد براي حسن تأمين نيازهاي همديگر تلاش کنند. وقتي که نيازهاي فطري، به نحو مطلوب تأمين شد، نشاط صددرصد ايجاد مي‌شود. نشاط واقعي در سايه حسن تأمين نياز فطري بشر به شيوه مطلوب و مشروع است. به عنوان مثال، خدا انسان‌ها را محبت‌پذير و اخم‌گريز آفريده است. انسان‌ها تشويق‌طلب و تنبيه‌گريز، تکريم‌طلب و تحقيرستيزند و خودشيفتگي دارند، همه انسان‌ها دوست دارند تا ابد زندگي کنند. کسي که دوست دارد بميرد، افسرده است. نشانه‌هاي افسردگي آرزوي مرگ است. همسر من دوست دارد محبوب و مورد تکريم من باشد، نيازهاي فطري و رواني دارد، به جاذبه کلامي نياز دارد. يکي از راه‌هاي تکريم‌اش اين است که خوب صدايش کنم. همسر دوست دارد که در کنار ديگران هم تکريم شود.

ادامه »

موضوعات: نکته های ناب, مشاوره
 [ 10:10:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  فرشته‌ خانم ...

استاد سيدعلي‌اکبر حسيني


حضرت زهرا(س) همسرشان را با کنيه صدا مي‌کردند و مي‌گفتند «يا اباالحسن» اميرمؤمنان علي(ع) نيز گاهي حضرت فاطمه‌زهرا(س) را با نام صدا مي‌کردند و گاهي با کلمه «يا بنت محمد» او را صدا مي‌زدند. مرد بايد خانمش را با اسمي صدا بزند که او دوست دارد. به عنوان مثال، اگر اسم اين خانم فرشته است، بگويد فرشته‌خانم. آرام آرام او هم ياد مي‌گيرد که همين‌گونه با زيبايي نام همسرش را ببرد. بعضي‌ها فکر مي‌کنند، حيا اقتضا مي‌کند جلو مرد نامحرم اسم خانم‌شان را صدا نزنند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1 · 2

موضوعات: در محضر خوبان, کوتاه اما خواندنی
 [ 10:06:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  واژه شناسي کلمة "الله" در آيات قرآن ...

پایان نامه با موضوع “واژه شناسي کلمة الله در آيات قرآن “

استاد راهنما: حجت الاسلام والمسلمين مهدي زنديه

استاد مشاور: حجت الاسلام والمسلمين صالح قنّاد

محقق: مهديه اصغري نژاد سال دفاع 1388

چكيده :

خداوند متعال داراي اسماء بسياري است كه مهمترين، کاملترين اسماء و جامع صفات جمال و جلال خداوند كلمة مقدس «الله» مي‌باشد. بنابراين، اين پژوهش در فصل اول به كلياتي در مورد واژة «الله» و بررسي ساختار الله از نظر ادبي كه يكي از مباحث مهم و كليدي بوده و در بسياري از كتب تفسير و معارف قرآني مورد بحث قرار گرفته پرداخته، ضمناً تعريف لغوي و اصطلاحي كلمة الله را نيز در راستاي مطالب اين فصل گنجانده است.

به اين گونه كه الله برترين و جامع‌ترين نام از نامهاي ذات اقدس اله است كه مبدأ همة كمالات وجودي بوده و از هر نقصي مبرّا مي‌باشد و اينكه اسم خاص براي خدا بوده به تمام صفات جمال و جلال او اشاره مي‌كند. چه اينكه توضيحاتي كلي از الله در قرآن و در قبل از اسلام و در ساير اديان به اين بخش ضميمه گشته است.

در فصل دوم: كه به ويژگي‌ها و كاربرد واژه الله اختصاص يافته علاوه بر بيان كاربرد الله در فقه به نقوش مختلف كلمة الله (مجروري، مفعولي، فاعلي و…) كه از تركيب با كلمات ديگر در قرآن حاصل گشته اهميت داده شده چرا كه تكرار زياد اين واژه در آيات به همراه كلمات متعدد به كار برده شده براي رساندن مفاهيم عميق الهي الزام آوردن اين مبحث را براي خواننده افزون مي‌گرداند. در فصل سوم كه فصل انتهايي تحقيق مي‌باشد و به ويژگيهاي كلي اسماء الهي و كلمات مرتبط با الله نامگذاري شده است مباحثي چون اسماء و صفات خداوند، تقسيمات آن، ذكر اسامي و شرح اسماء الهي را مورد كنكاش قرار داده است. واژه‌هاي كليدي: واژه، كلمه، الله و قرآن.

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: پایان نامه ها
[پنجشنبه 1394-03-07] [ 11:43:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  "کنترل مواليد از منظر کتاب و سنت" ...

پایان نامه “کنترل مواليد از منظر کتاب و سنت”

استاد راهنما:
حجت الاسلام والمسلمين جناب آقاي مهدي زنديه

محقق:
زينب احمدي نژاد

سال دفاع 1390

چكيده:
قرآن و سنت، از اصلي ترين منابعي هستند که آموزه هاي اسلام از آن استخراج مي گردند و کليه دستورات فردي و اجتماعي انسان در آن آمده است. از جمله دستورات اجتماعي اسلام کنترل مواليد است. در زمينه کنترل مواليد آيات و روايات متعددي وجود دارد که گاهي نيز در تناقض با يکديگر قرار مي گيرند .
در اين پژوهش به بيان روايات و آيات مختلف و نيز بيان ادله مخالفين و موافقين کنترل مواليد و تنظيم خانواده که از آيات و روايات استخراج کرده اند، مي پردازيم . سپس با دقت در دو دسته ادعاي فوق به جمع بندي ميان اين دو ديدگاه پرداخته مي شود؛ بر اساس نتايج اين رساله در اسلام همواره کثرت عددي و کميت مطلوب نيست بلکه کميتي مطلوب است که با کيفيت همراه باشد و تشويق ها و سفارشات اسلام نسبت به فرزنددار شدن نشان از استحباب اين امر دارد.علاوه بر اين شرايط اجتماعي يکي از عوامل تأثير گذار بر دستورات و احکام خداوند است . در ضمن انسان موجودي مختار است و بر اساس اختيار خويش حق دارد که به برنامه ريزي و تنظيم زندگي فردي و اجتماعي خويش اقدام کند.
بنابراين بر اساس رساله حاضر، سه اصل کيفيت حوري، تناسب شرايط اجتماعي و مختار بودن انسان از جمله اصولي هستند که نه تنها کنترل مواليد بلکه ساير دستورات فردي و اجتماعي را تحت تأثير قرار ميدهند.

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: پایان نامه ها
 [ 11:39:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  دوره تربیت مدرس ادبیات عربی ...

دوره تربیت مدرس ادبیات عربی

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: اخبار موسسه
 [ 11:32:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  پایان نامه با موضوع" خودفراموشی و راههای درمان آن" ...

خودفراموشی و راههای درمان آن
از دیدگاه قرآن و سنت

استاد راهنما:
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی زندیه

محقق:
سکینه اسداغی اقدم

در اين پژوهش به مسأله خودفراموشي و راه‌هاي درمان آن با توجه به آيات و روايات با شيوه نقلي پرداخته شده است، كه هم به لحاظ اجتماعي و جامعه‌شناسي بين ديدگاه اسلام و ساير ديدگاه‌ها و هم فردي و اخلاقي و از منظر آيات و روايات قابل بررسي است و بعد اخير در اين تحقيق لحاظ شده است.
با توجه به آيه 19 سوره حشر  لا تَكُونُوا كَالَّذِینَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنْساهُمْ أَنْفُسَهُمْ ؛ «و نباشيد مانند كساني كه خدا را فراموش كردند و خدا آنها را از يادشان برد.» خودفراموشي يعني انسان ذات و فطرت و اصل خودش را كه فقر و حاجت ذاتي به خداست از ياد برده و خود را مستقل در تاثير بداند و خويشتن را كمتر يا بيشتر از حد خود تصور كند.
ابتدا انسان را به اصلي‌ترين توانايي‌اي كه خدا در وجودش وديعه گذارده يعني خليفة اللهي متوجه ساخته و چگونگي رابطه‌اش با خويشتن را تبيين نموده‌ايم. بعد عوامل و زمينه‌هاي خودفراموشي چون جهل به فطرت و خدافراموشي، شيطان، گناه و دنيازدگي، اشاره شده كه همگي به اصلي‌ترين علت يعني خدافراموشي برمي‌گردد. در ادامه آثار و پيامدهايي مانند فسق و فجور و خروج از طاعت الهي، ظلم به نفس، خودباختگي و از بين رفتن كرامت انساني و دور شدن از رحمت الهي مطرح شده است و بالاخره راه‌هايي براي درمان تحت عناوين علمي: خداشناسي، خودشناسي، معادشناسي، عملی: عبادی و اخلاقی. عبادي: نماز و ذكر و ياد خدا (لساني – قلبي). اخلاقي: مراقبه و محاسبه نفس با استناد به آيات و روايات بيان شده است. تا با كسب معرفت، عقايد خود را تقويت و با ياد خدا و اقامه نماز و مراقبت و محاسبه نفس دچار خودفراموشي نشويم.
كليد واژه‌ها:
خودفراموشي، نسيان، غفلت، ذكر

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: پایان نامه ها
[چهارشنبه 1394-03-06] [ 01:01:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  کجاي منزل ما جاي درس است؟ ...

درس خواندن

اصول مهيا کردن محيطي مناسب براي درس خواندن فرزندان در خانه


شما فرزند خود را خوب مي‌شناسيد و با عادات او آشناييد. لازم نيست به فرزندتان خيلي سخت بگيريد. برخي از دانش‌آموزان علاقه دارند در کنجي بنشينند و درس بخوانند، عده‌اي ديگر زير ميز يا برخي اشياء راحت‌ترند، اما اگر سال اولي است که فرزندتان مطالعه را آغاز کرده توصيه مي‌کنيم براي درس خواندن او مکاني ثابت را مهيا کنيد و از او بخواهيد پشت ميز مطالعه درس بخواند. ميز مطالعه را در اتاقي ساکت و ساده قرار دهيد. دکور اتاق مطالعه را مرتب تغيير ندهيد و ترجيحا از وسايل تزييني مانند قاب عکس يا مجسمه يا عروسک‌ها که يادآور خاطره‌اي براي فرزندتان هستند، استفاده نکنيد تا حواس او در هنگام مطالعه مرتب پرت نشود. زاويه تابش نور را هم در نظر بگيريد. ميز را در جايي از اتاق قرار ندهيد که سايه فرزندتان روي کتاب بيفتد و آن را تاريک کند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1 · 2

موضوعات: نکته های ناب, مشاوره
 [ 12:47:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  آثار بوستان کتاب در مورد امام حسین، امام سجاد و حضرت ابوالفضل علیهم السلام ...

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: مناسبت ها, یار مهربان
 [ 12:43:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  اصول زندگي سالم از دل آيه‌هاي خدا ...

ارتباط با خدا

استاد شيخ حسين انصاريان
در قرآن مجيد، پروردگار عزيز عالم اعلام مي‌فرمايند:

« يريد‌الله بکم‌اليسر و لايريد بکم‌العسر؛ آنچه من در حق شما اراده کردم آساني و سهل بودن زندگي و سلامت و عافيت شماست نه سختي و گرفتار شدن، نه پيچيده شدن برنامه‌ها در حدي که شما استعداد حل آن را نداشته باشيد. اين اراده، شامل حيات انسان است چه در دنيا و چه در آخرت، خدا نمي‌خواهد که مردم در دنيا دچار سختي و مشکلات شوند. علاقه ندارد مردم در حيات اخروي‌شان گرفتار رنج و مشقت باشند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1 · 2

موضوعات: حدیث
 [ 12:21:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  چگونه مي‌خواهي گرفتاريت حل شود؟ ...

يکي از سادات علماي تهران که از صلحاي با بصيرت بود برايم نقل کرد ـ که يقين به صحت آن دارم ـ گفت: قضيه مربوط به دوران قبل از انقلاب است. شخصي گرفتار شد، مشکل مهمي برايش پيش آمد که احتمال اعدام يا زندان ابد در آن بود. کسي به او يک ختمي ياد داد که بايد تا چهل روز انجام مي‌داد. ختم را انجام مي‌دهد و چهل روز تمام مي‌شود. مي‌گويد: يک روز شور و اضطرابي در دلم افتاد که بروم بيرون. از منزل بيرون آمدم. پيرمردي به من رسيد و گفت: آن شخص را که مي‌بيني، ـ اشاره کرد به پيرمردي که عبا به دوش و عرقچين سفيدي بر سر داشت ـ حل مشکل و گرفتاري تو به دست اوست! (بعدا معلوم شد که آن شخص عبا به دوش مرحوم آقا شيخ رجبعلي خياط بوده است. ايشان آدم خاصي بوده، خدا به او عنايت خاصي نموده، و حتي مجتهدين مسلم مي‌رفتند خدمت او و زانو مي‌زدند و از او استفاده مي‌کردند و خواهش مي‌کردند که يک نظري به آنان بکند).
مي‌گويد: با سرعت خود را به او رساندم و سلام کردم و گفتم: شما را به من نشان داده‌اند براي رفع مشکل‌ام. تا سخنم تمام شد، گفت: چهار سال است شوهر خواهر تو مرده است و تو يک سري به خواهرت نزده‌اي! توقع داري گرفتاري‌ات رفع شود؟! مي‌گويد: رفتم به خانه خواهرم. در زدم، خواهرم آمد با بچه‌هايش گريه کردند و گله نمودند، من آنها را راضي کردم و چيزي برايشان خريدم و خوشحال شدند و رفتم. فردا صبح، اول وقت مشکل من حل شد؛ مشکلي که با هيچ طريقي قابل حل نبود!
به‌نقل از استاد فاطمي‌نيا

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: در محضر خوبان, نکته های ناب
 [ 12:15:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  دعاي ما مستجاب نشد ...

مرحوم آيت‌الله مشکيني مي‌فرمودند:

يک نفر از من پول قرض مي‌خواست و من غير از پنج ريال پول، چيز ديگري نداشتم و با اين‌که خود احتياج داشتم آن را دادم، مقداري که حرکت کردم، يک نفر ترک اردبيلي رسيد، و پنج تومان به من داد بعد از آن طلبه‌اي آمد، و گفت آيا پنج تومان داري به من قرض بدهي؟ من هم آن را دادم، لحظاتي بعد، ديگري رسيد و مبلغ 50 تومان به من داد، بعد از آن من دعا کردم که يکي پيدا شود، و اين 50 تومان را از ما بگيرد که شايد 500 تومان گيرمان بيايد، ولي کسي پيدا نشد و دعاي ما هم مستجاب نشد….

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: در محضر خوبان
[دوشنبه 1394-03-04] [ 11:29:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  برو يک حميد پيدا کن... ...


(نکته‌هايي از زندگي شهيد حميد باکري)
* ازدواج که کردند، از هيچ‌کس هيچ هديه‌اي نگرفتند. فکر کردند: «چرا بايد بعضي وسايل تحميلي وارد زندگي‌مان شود؟» تمام وسايل زندگي‌شان همين بود:‌ دو تا موکت، يک کمد، يک ضبط،‌ چندين جلد کتاب و يک اجاق گاز دوشعله کوچک. با هم قرار گذاشته بودند تنها وسايل ضروري‌شان را بخرند نه بيش‌تر از آن!
* اوايل ازدواجشان بود. حميد، نوشته‌هايي را نشان فاطمه داد و گفت «اين‌ها را نوشته‌ام که وقتي رسيدم آلمان، غرور برم ندارد. بدانم کي هستم، از کجا آمده‌ام، براي چه کاري آمده‌ام، مبادا به خطا بيفتم.» لحظاتي بعد، از جا بلند شد. مدارک تحصيلي‌اش را آورد گذاشت جلوي فاطمه و پرسيد «تو دلت نمي‌خواهد من برگردم آلمان درسم را ادامه بدهم؟» زن لحظه‌اي فکر کرد و گفت «درس که خوب است،‌ به‌خصوص که …» حميد اين بار جدي‌تر از قبل گفت «نه! نمي‌توانم دور از شماها باشم. مي‌خواهم بمانم پيش شماها و به مردمم به خاک و دينم خدمت کنم.» مدارکش را پاره کرد و گفت: ديگر تمام شد. حالا من فقط مال ايرانم و تو!

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1 · 2

موضوعات: آسمانی ها
 [ 11:27:00 ق.ظ ] لینک ثابت
 
فراخوان یاوران حسینی