سفیر صبا
موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه خواهران قم


خبرنامه
 
  ​دومین نشست «اخلاق در قرآن» با حضور جناب آقای بهرام پور ...

استاد بهرام پور

دومین نشست «اخلاق در قرآن» با سخنرانی مفسر قرآن جناب آقای بهرام پور در سالن اجتماعات موسسه معصومیه خواهران برگزار شد.
جناب آقای بهرام پور با اشاره به سخنان نشست قبل و اینکه «سه ظلمت سر راه انسان است.» گفت: «این سه ظلمت عبارتند از : اول: ظلمت اظلم ؛ که در آن وظیفه خروج از ظلمت با خود انسان است. دوم: ظلمتهای سیئات؛ خروج از این ظلمات هم با راهنمایی ها و هدایتهای انبیاء، توسط خود انسان ها صورت می پذیرد و سوم: ظلمت های ناشناخته؛ خدا می فرماید: اگر انسان سیئات را ازخود دور کرد، امکان شناخت این ظلمات ناشناخته را من خودم به قلبش می فرستم تا از این ظلمات ناشناخته خارج شود.»
وی در قبال وظیفه طلاب در هدایت جامعه تصریح کرد: «طبق قرآن و عبارت «هدی للناس» در آن، حوزه‌های علمیه و طلاب ملزمند تا مباحث سخت را برای مردم آسان کنند.»
مفسر قرآن آقای بهرامپور با طرح این پرسش که آیا اعمال انسان نزد خداوند زائل خواهد شد، در قالب یک مثال گفت: «هرکس یک نقطه ضعف دارد. شیطان شش هزار سال عبادت کرد. اما نقطه ضعف او غرور بود. شیطان از خدا بعد از رانده شدن مطالبه مزدِ عبادت های قبلی اش را کرد و خداوند فرمود: بگو چه می خواهی… معلوم می شود که خدا قبول داشت که او عبادات مقبوله ای داشته است.»
آقای بهرامپور افزود: «اگر رُزِقَ مورد وعده خدا روزی ما شد، این رِزق مثل چک تضمینی است که قطعا نقد خواهد شد. از خدا باید بخواهید اعمالتان را رُزِقنا حساب کند. این یعنی چک تضمینی و نه کاغذ پاره. اگر اعمال نیک انجام دادی، یعنی رُزِقَ شدی. بهشتیان می گویند رُزِقنا مِن قَبل؛ یعنی از همان قبل روزی ما شده بود.»
وی در ادامه با بیان عبارت «اولیائهم الطاغوت یخرجونهم من النور الی الظلمات» در تبیین اخراج از نور به واسطه طاغوت گفت: «طاغوت وقتی بخواهد کسی را تربیت کند، اول نورها را از او می زداید و سپس او را به انحراف می کشاند…»
آقای بهرامپور با تأکید بر اینکه عالم محضر خدا و نگاه گاه اوست… ، طلاب را مورد خطاب قرار داد و گفت: «در دل بچه‌ها تان نور و نورانیت بکارید. مثلا به کودک پول به بدهید تا به فقیر دهد و رحم علی گونه را در او زنده کنید.» وی افزود: «خواهران من! آنچه در پیشگاه الهی ما را رشد میدهد قبل از همه اخلاص است. چون شما طلاب مبلغان دین می شوید، لذا میدان ندهید به این فکر که من برترم.»
استاد بهرامپور همچنین برخی از مصادیق ورود نورانیت به زندگی طلاب چون احترام به دیگران، کسب اجازه از معصومین و حضرت معصومه در نقل تفسیر برای مردم، بی تفاوتی به تعاریف دیگران، محور قرار دادن قرآن و غیره را بر شمرد و در دعای پایانی خود عنوان کرد: «خدایا تو که بندگانت را هدایت میکنی، از طریق ما این کار را انجام بده….

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: اخبار موسسه, معارف, قرآن
[یکشنبه 1395-09-14] [ 01:31:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  برگزاری دوره آموزشی تربیت مربی خانواده ...

تربیت مربی خانواده

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: اخبار موسسه
 [ 01:25:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  دوره تربیت مدرس ادبیات عربی ...

دوره تربیت مدرس ادبیات عربی

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: اخبار موسسه
[پنجشنبه 1394-03-07] [ 11:32:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  شناخت جریان های انحرافی با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر علیزاده موسوی ...


سلسله نشست های فرهنگی با موضوع شناخت جریان های انحرافی با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر علیزاده موسوی دبیر کنگره تکفیری ها به گزارش روابط عمومی مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه (خواهران)، نشست فرهنگی با موضوع شناخت جریان های انحرافی، با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر علیزاده موسوی دبیر کنگره تکفیری ها و با حضور طلاب در سالن همایش های این مؤسسه برگزار گردید.
در این جلسه حجت‌الاسلام و المسلمین علیزاده موسوی در ابتدا به توضیح جریان های انحرافی پرداختند و اشاره کردند که جریان های انحرافی امروزه به دو قسمت عمده تقسیم می شوند و با دو منشأ روبرو هستیم.
1. منشأ خارجی که گاهی دشمن ما خارجی است .
 2. منشأ داخلی که گاهی هم از درون فعالیت خودش را آغاز می کند ( مثل یک غده سرطانی).
دبیر کنگره تکفیری هادر ادامه بیان کردند منشأ خارجی خود شامل سه قسمت است:

ادامه »

موضوعات: اخبار موسسه, جنگ نرم
[دوشنبه 1394-01-31] [ 09:26:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  عرفان هاي نوظهور، عرفان هاي کاذب، عرفان واره ها، جنبش هاي شبه معنوي نوين ، جنبش هاي نوپديد ...

 

عرفانهای نوظهور و کاذب

نشست فرهنگي با موضوع عرفان هاي نوظهور، عرفان هاي کاذب و … نشست فرهنگي با موضوع عرفان هاي نوظهور، عرفان هاي کاذب، عرفان واره ها، جنبش هاي شبه معنوي نوين ، جنبش هاي نوپديد با حضور حجت الاسلام و المسلمين صدري


به گزارش روابط عمومي مؤسسه آموزش عالي حوزوي معصوميه (خواهران)، نشست فرهنگي روز 2شنبه 18/12/93 با موضوع عرفان هاي نوظهور، عرفان هاي کاذب ، با سخنراني  حجت الاسلام والمسلمين صدري و با حضور طلاب در سالن همايش هاي برگزار گرديد.
 در اين جلسه حجت ‌الاسلام و المسلمين صدري در ابتدا قبل از ورود و توضيح موضوع مورد بحث به جريان هاي عمده اي که در کشورمان است اشاره اي کردند و گفتند در ايران تقريبا چهارجريان عمده است که مدعي معنويت گرايي است و عبارتند از:
1- جريان هاي سلسله هاي دراويش (نعمت آبادي ها ،گنابادي ها، خاکساري ها،) که در شهرهاي گناباد و تهران و کرج و بعضي شهرهاي لرستان و کرمانشاه فعال هستند
2- جريان مديان دروغين، کسانيکه بخاطر شهرت وشهوت و ثروت ادعا مي کنند که ما مثلا خدا ،پيامبر،امام ، فرزند اماميم و… هستيم و تک تک مدعي دارند. الان مطرح هستند.

ادامه »

موضوعات: اخبار موسسه, جنگ نرم
[چهارشنبه 1393-12-27] [ 08:46:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  برگزاری نشست خانوادگی طلاب متاهل موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه ...

استاد هادی

هشتمين نشست‌ خانوادگي در مؤسسه آموزش عالي حوزوي معصوميه(خواهران) ويژه خانواده‌هاي طلاب برگزارگرديد.
به گزارش روابط عمومي موسسه آموزش عالي حوزوي معصوميه(خواهران) هشتمين نشست‌ خانوادگي ويژه خانواده‌هاي طلاب با سخنراني حجه الاسلام والمسلمين دکتر هادي با موضوع: رفتارهاي ابرازي و نقش آن در سازگاري زوجين و همچنين سخنراني حجت الاسلام والمسلمين همتي با موضوع: نقش والدين در تربيت صحيح فرزندان، در سالن همايش هاي مؤسسه آموزش عالي حوزوي معصوميه برگزارگرديد.
در اين جلسه ابتدا حجت‌الاسلام و المسلمين هادي به رفتارهاي ابرازي و ابزاري در خانواده اشاره کرد و گفت: بايد باورکنيم براي کسب خوشبختي لازم است:
1. بيشتر بدانيم
 2. برنامه داشته باشيم
 3. تلاش کنيم
 4. وقت بگذاريم
 5. هماهنگي شخصيتي پيدا کنيم
6.کمک بگيريم.

ادامه »

موضوعات: اخبار موسسه, مشاوره
 [ 08:23:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  نشست فرهنگي با موضوع راهکارها و کاهش معضلات مربوط به فضاي مجازي با حضور حجت الاسلام و المسلمين کهوند ...

حجت الاسلام والمسلمین کهوند

نشست فرهنگي با موضوع راهکارها و کاهش معضلات مربوط به فضاي مجازي با حضور حجت الاسلام و المسلمين کهوند


به گزارش روابط عمومي موسسه آموزش عالي حوزوي معصوميه (خواهران)، نشست فرهنگي روز 2شنبه 11/12/93 با موضوع راهکارها و کاهش معضلات مربوط به فضاي مجازي با سخنراني استاد حجت‌الاسلام والمسلمين کهوند و با حضور طلاب در سالن همايشهاي اين مؤسسه برگزار گرديد.
در اين جلسه که جلسه دوم با این موضوع بود،حجت‌الاسلام و المسلمين کهوند در ابتدا در خصوص راهکارها و کاهش معضلات مربوط به فضاي مجازي و کارکردهاي رسانه اي آن و نحوه تبليغ در فضاي مجازي پرداختند .
ايشان اشاره اي داشتند به نکته اي که در جلسه گذشته بيان کردند که ما در سه حيطه مشکل فرهنگ داريم مديريت خانواده ، مديريت کشور و مديريت جهاني؛ بنابراين هر سه آن نيازمند راهکار است براي دومورد اول راهکار بسيار داريم ايشان ادامه دادند  نياز است که در سطح خانواده‌ها نيز براي استفاده صحيح از ابزارهاي نوين ارتباطي، فرهنگ سازي شود. ما 10 اصل داريم که خانواده مي تواند با رعايت آنها اين مشکل را تا حد زيادي کاهش داده و کمک به حل معضل مي کند و اين اصول دهگانه به نوعي به يکديگر متصل بوده و با هم در ارتباط هستند .
و چنانچه خانواده اي به هم پيوستگي اين اصول که تحت عنوان اصول زنجيره اي رسانه ديني در خانواده مطرح مي‌شود، رعايت ننمايد و به عنوان نمونه به يکي از اصول بي توجهي کند، در واقع نخ تسبيح را پاره کرده و حسن تدبير را در اين زمينه از دست داده است .

ادامه »

موضوعات: اخبار موسسه, جنگ نرم
[سه شنبه 1393-12-26] [ 08:57:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  جلسه اخلاق با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین علی نظری منفرد در موسسه حوزوی معصومیه برگزار شد. ...

جلسه اخلاق با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین علی نظری منفرد در موسسه حوزوی معصومیه برگزار شد.

نظری منفرد در ابتدا با اشاره به کلامی از امیرالمومنین که در نهج‌البلاغه آمده گفت: کل وعاء یضیق بما جعل فیه الا وعا العلم فانه یتسع؛ هر ظرفی گنجایشی دارد و به مقدار آن می‌تواند چیزی درونش قرار گیرد بغیر از علم که هر چه بیشتر در ظرف ریخته شود بزرگ‌تر می‌شود. این ظرف روح انسان است و این نشان می‌دهد که روح از جنس جسم و بدن نیست.
وی افزود: روح من امر ربی و امر ماندگاری است. تفاوت روح با بدن در این است که خدای متعال بدن را طوری قرار داده که اتوماتیک وار رشد کرده و به سر حد خود می‌رسد لکن روح این‌گونه نیست و خدا آن را در اختیار انسان قرار داده تا ما مسیر را انتخاب نموده و به او بنمایانیم. خداوند در قرآن کریم آیه ۱۸ سوره کهف فرموده‌اند: ما راه را نشان دادیم ، هر کس بخواهد مومن می‌شود و هر کس نخواهد کافر می‌شود.
خدای متعال انسان را آزاد و انتخاب گر آفریده و ما فاعل به اختیار هستیم نه جبر. ما می‌توانی اراده کنیم به این ترتیب که ابتدا خواسته خطور در ذهن دارد بعد میل، عزم، جزم، رفتن به سمت فعل یا ترک آن.
این استاد حوزه قم اظهار داشت: خداوند برای این‌که ما درست انتخاب کنیم دو حجت قرار داده یکی حجت درونی و دیگری بیرونی. ان لله حجتین حجة ظاهرة و هی الرسل و حجة باطنة و هی العقول؛ خدای متعال دو حجت برای ما قرار داده یکی حجت ظاهری که همان پیامبران هستند و دیگر حجت باطنی که همان عقل ماست.
دو مانع هم از درون وبیرون سد راه انسان هست؛ هوای نفس و شیطان. اگر انسان توانست بر نفس غلبه کند خوشبخت می‌شود و اگر مغلوب شد نور عقل به اطاعت از هوای نفس خاموش می‌شود. پس در وجود انسان نزاعی است که باید برطرف شود.
حجت‌الاسلام نظری منفرد در ادامه خاطر نشان کرد: امیرالمومنین می‌فرمایند: من نصب نفسه للناس اماما فلیبدا بتلیم نفسه قبل تعلیم غیره؛ کسی که می‌خواهد رهبر دیگران شود باید ابتدا خود را اصلاح کند. و همچنین فرمودند من شما را دعوت به چیزی و نهی از چیزی نکردم مگر این‌که خودم آن را انجام داده یا ترک کردم.

ادامه »

موضوعات: مناسبت ها, اخبار موسسه
[دوشنبه 1393-11-27] [ 10:26:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  جلسه اخلاق با حضور حجه الاسلام والمسلمین نظری منفرد ...

بزرگداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین علی نظری منفرد در موسسه حوزوی معصومیه برگزار شد.
در ادامه مراسم پرده خوانی تاریخ انقلاب اسلامی توسط گروهی از موسسه روایتگران انجام شد.
همچنین رونمایی از سایت موسسه معصومیه در این ایام فرخنده صورت پذیرفت.
حجتالاسلام نظری منفرد در ابتدا ضمن گرامیداشت یاد امام و شهدای 19 دی، شهیدان را انسان هایی دانست که جان خود را در طبق اخلاص گذاشته و فداکاری کردهاند و ابراز امیدواری کرد که ما هم پیرو همان انسانهای شایسته باشیم.
استاد حوزه قم اظهار داشت: اگر انسان با الفبای اسلام آشنا باشد این حقیقت را به خوبی درک می کند که انسان برای رسیدن به کمال آفریده شده و هدف از خلقت همین بوده است. کسی که با آیات قرآن و سنت پیامبر و احادیث اهلبیت آشنا باشد فی الجمله این حقیقت را درک می کند.
آیه هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولًا مِّنْهُمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ یا آیه  قَدْ أَفْلَحَ مَن زَكَّاهَا و همچنین روایات نیز همانند اقیانوس بیکران هستند در راستای اینکه انسان به کمال برسد. در یک کلمه انسانی که با  استعدادهای بالقوه آفریده شده باید آن استعدادها را به فعلیت برساند.

ادامه »

موضوعات: اخبار موسسه, فرهنگ
 [ 09:58:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  معرفی کتابخانه موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه ...

معرفی کتابخانه موسسه معصومیه


بخش اطلاع‌رسانی: information
این بخش شامل کامپیوترهای متصل به شبکه اینترنت است که دانش پژوه با دریافت و فعال نمودن یوزر و پسورد خود، می‌تواند از اینترنت استفاده کند. مدت استفاده هر فرد یک ساعت در هرروز است؛ همچنین از شبکه کوثر نت نیز می توان با نام کاربری و رمز مربوط به آن استفاده کرد.
نکته: نام کاربری و رمز اتصال به اینترنت، اتصال به شبکه کوثر نت، دریافت مقاله از نورمگز، ورود به ایمیل، هرکدام مجزا و مخصوص به خود است، لذا طلبه باید یوزر و پسورد هرکدام را درجایی یادداشت نموده و آن را با دقت کامل حفظ کند. همچنین امکان دانلود مقالات مختلف از سایت‌ها و پورتال‌های گوناگون نیز وجود دارد؛که باید در ذخیره سازی و حفظ اطلاعات مورد نیاز خود دقت کند.
بخش مرجع: Reference
این بخش شامل قفسه‌های کتاب و فضایی جهت مطالعه است. تفاوت کتاب‌های موجود در این بخش با کتاب‌های بخش مخزن در این است که کتب بخش مرجع به‌هیچ‌وجه امانت‌داده نمی‌شود و نوع کتاب‌ها به شکلی است که هیچ‌گاه از ابتدا تا انتهای آن‌ها توسط خواننده، مطالعه نمی‌شود معمولاً به‌صورت موردی، فرد اطلاعات موردنیازش را در یک زمینه خاص از یک کتاب مرجع انتخاب می‌کند و مورداستفاده قرار می‌دهد. ازجمله کتاب‌های این بخش دایره المعارفها، فرهنگ‌ها، زندگینامه‌ها، کتابشناسی‌ها، تفسیرها و….است. همچنین در این بخش پایان‌نامه‌های دفاع شده در موسسه و نیز پایان‌نامه‌های دیگری که در زمینه موضوعات اسلامی و قرآنی است گردآوری‌شده و مجموعه باارزشی شکل‌گرفته است. در حال حاضر در حال ورود اطلاعات پایان‌نامه‌ها در سیستم سیمرغ است که پس از اتمام کار، دانش پژوه می‌تواند از طریق سیمرغ و سیستمی که در بخش مرجع قرار داده‌شده است به جستجوی پایان‌نامه‌های موردنظر بپردازند.

ادامه »

موضوعات: اخبار موسسه
[شنبه 1393-11-04] [ 08:38:00 ق.ظ ] لینک ثابت
 
فراخوان یاوران حسینی