سفیر صبا
موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه خواهران قم


خبرنامه
 
  غضب و راههاي درمان آن ...


پایان نامه با موضوع"غضب و راههاي درمان آن”

استاد راهنما: سرکار خانم بتول رجبي

استاد داور: حجت الاسلام والمسلمين مهدي زنديه

محقق: اکرم آقا محمدي

چکيده:
در این پژوهش که تحت عنوان « غضب و راههاي درمان آن » مورد بررسي و مطالعه قرار گرفته است و داراي چهار فصل و چندين گفتار مي باشد، در فصل اول، تعاريف مختلفي از مفهوم غضب ارائه مي شود تا خواننده با مفهوم جامع و کاملي از غضب آشنا شود.
بنابراين غضب را در لغت و اصطلاح، از ديدگاه قرآن و روايات و از نظر بزرگان علم اخلاق و فلاسفه بررسي مينماييم و معلوم مي شود که غضب يکي از حالات نفساني است که بر انسان خشمگين عارض مي شود و او را تا مرز جنون و ديوانگي پيش مي برد.
لازم به ذکر است که منظور ما در اين پژوهش، بررسي حالات افراط در غضب است، اما از حالت تفريط و اعتدال در اين نيرو نيز سخن به ميان آمده تا اطلاعات کافي در اختيار خواننده قرار بگيرد و قبح افراط در نيروي غضب بهتر ملموس گردد.
در فصل دوم، ما به علل و عواملي مي پردازيم که ريشه اصلي افراط در غضب محسوب مي شوند و به مهم ترين اين علل که عبارت است از: عجب، کبر، حسد، لجاجت و…. به طور اجمال اشاره مي نماييم و بيان مي گردد که حتي وجود يکي از اين علل کافي است که دنيا و آخرت انسان را نابود سازد و او را در زمره گناهکاران قراردهد.
در فصل سوم، که با عنوان رذايل و فضايل متعلق به قوه غضب مطرح مي گردد، مهم ترين اثرات منفي ناشي از افراط در غضب بررسي مي شود، ضمن اينکه آثار منفي تفريط در اين قوه و نيز ثمرات مثبت اعتدال آن نيز بررسي و بيان مي نماييم که مرتبه افراط و تفريط در اين نيرو بسيار خطرناک و در عين حال استفاده متعادل از اين نيرو شجاعت محسوب مي شود.
از آنجا که در هر پژوهشي ارائه راهکارهاي مناسب براي خواننده، مهم ترين بخش آن پژوهش را تشکيل مي دهد، لذا راهکارهاي عملي و علمي در زمينه پيشگيري و درمان غضب در فصل چهارم مطرح مي گردد و سخنان ارزشمند بزرگان علم اخلاق را در اين زمينه متذکر  مي شويم.
به طور کلي با بررسي و مطالعه چهار فصل مذکور به اين نتيجه خواهيم رسيد که قوه غضب، يکي از چهار قوه اي مي باشد که خداوند متعال در وجود انسانها قرار داده، مانند: قوه شهوت، عاقله و… و استفاده صحيح و مشروع در اين قوه است که نقش اساسي در رسيدن انسان به کمال مطلوب دارد و چنانچه استفاده از نيروي فوق در مسير افراط يا تفريط باشد، آثار بسيار مخربي بر زندگي دنيا و آخرت انسان دارد که اين آثار در فصل سوم به طور مفصل بيان مي گردد.
در پژوهش مذکور، ما درصدد اثبات اين موضوع مهم هستيم که انسان هيچگاه نمي تواند غضب را از وجود خويش ريشه کن کند، بلکه بايد اين نيرو را در وجود خويش طوري کنترل کند که بتواند در حد عقل و شرع از آن بهره برداري نمايد، در اين صورت سبب رضايت و خشنودي خداوند متعال  شده و غضب پروردگار را از خويش دور مي نمايد.

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: مشاوره, پایان نامه ها
[سه شنبه 1394-03-19] [ 01:50:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  رهنمودها و نكته‌هاي تربيتي دعاهاي قرآن ...

پایان نامه با موضوع “رهنمودها و نكته‌هاي تربيتي دعاهاي قرآن”

استاد راهنما: حجة الاسلام و المسلمين جناب آقاي غفّاري

استاد مشاور:حجة الاسلام و المسلمين جناب آقاي آقاجاني

محقق: مرضيه افضل

چكيده:
اين تحقيق درباره رهنمودها و نكته‌هاي تربيتي دعاهاي قرآن بحث مي‌كند. مي‌دانيم كه دعا كانال ارتباطي بنده با معبودش است و نوعي عبادت محسوب مي‌شود و مهم‌ترين هدف آن تقرب و اطاعت امر خدا و اظهار نياز به درگاه معبود است با اين وجود قرآن و دعاهاي آن الگوي روزمره زندگي بشري و اهداف والاي آن است. اين دعاست كه باعث سلامت روح و روان و حتي جسم انسان است و عامل آرامش و اميدواري است. دعا حتي مي‌تواند وسيله‌اي براي شناخت خدا و توبه از گناه باشد. دعا همچون ساير عبادات اثر و رهنمود تربيتي دارد كه دعاهاي قرآن هم از اين حيث مستثني نيست. اين تحقيق شامل 4 فصل است. فصل اول كه كليات و مفاهيم را شامل مي‌شود.
فصل دوم مربط به رهنمودها و نكته‌هاي تربيتي دعا در حوزة عبادي اعتقادي است. و در آن يك به يك آيات به طور مفصل بحث مي‌شود و در آخر هم جمع‌بندي مي‌كنيم. علاوه بر جمع‌بندي اين فصل جايگاه دعا و آداب دعا و اهميت جامعيت دعا را به تفكيك بحث مي‌كنيم.
فصل سوم مربوط به رهنمودها و نكته‌هاي تربيتي دعا در حوزة علمي است. در اين فصل هم آياتي كه مربوط به دعاهاي علمي ـ معرفتي در قرآن است بحث مي شود و در آخر هم جمع‌بندي مي‌كنيم. پيام اصلي اين دسته از ادعيه اين است كه عالم واقعي تنها خداست و او اولين معلم جهان خلقت و علاّم و عليم است لذا بايد علم را نيز از او بخواهيم.
و فصل چهارم مربوط به رهنمودها و نكته‌هاي تربيتي دعا در حوزة اخلاقي است. بعد از تفحص آيات مربوط به مباحث اخلاقي در آخر آن‌ها را جمع‌بندي كرده‌ايم به اين معني كه اين قرآن است كه قواعد اصلي و نمونه اخلاقيات را از زندگي مخلصان در برابر ما گذاشته تا درس بگيريم و ظلم و ناسپاسي نكنيم.

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: پایان نامه ها
 [ 01:39:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  پایان نامه با عنوان"معراج پيامبر(ص) و آثار تربيتي آن" ...

  پایان نامه با موضوع:معراج پيامبر(ص) و آثار تربيتي آن

استاد راهنما: سرکارخانم فاطمه رجبي

استاد مشاور: حجت الاسلام والمسلمین آقاي باميري

محقق: بتول آذرپندار-سال 1388

چكيده :معراج حضرت محمد«ص» از جمله رخدادهاي دوران رسالت ايشان مي باشد که آيات و روايات از آن به بزرگي ياد کرده اند، لذا در اين پژوهش سعي شده است که با بياني شيوا به کميت و کيفيت معراج و مسائل پيرامون آن پرداخته شود که معراج در چه زمان و مکان و با چه وسيله اي انجام گرفته است و نيز اينکه اين سفر آسماني چگونه و با چه کيفيتي، از طريق رؤيا صورت گرفته يا بوسيله روح پيامبر«ص» و يا با جسم و روح آن حضرت به وقوع پيوسته است.

براي اثبات آن از ادله ي قرآني و روايي و عقلي بهره گرفته شده است، تا پشتوانه ي محکمي براي قبول آن داشته باشيم. و در ادامه نيز فلسفه و هدف معراج تا آنجا که از قرآن و روايات بدان دسترسي داشتيم، بيان شده است. و در نهايت برخي از آثار تربيتي که مي توان از مکتب تربيتي معراج بدان ها دست يافت اشاره شده است. براي تدوين اين پژوهش از منابع و متون اسلامي از جمله کتب روايي و تفسيري بهره گرفته شده تا مطالب ارائه شده مستند به کلام خدا و معصومين«ع» باشد.

جهت دسترسی به این پایان نامه و سایر پایان نامه ها با معاونت پژوهش موسسه معصومیه به شماره 025321160 داخلی 6264 تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: پایان نامه ها
[دوشنبه 1394-03-11] [ 10:15:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  واژه شناسي کلمة "الله" در آيات قرآن ...

پایان نامه با موضوع “واژه شناسي کلمة الله در آيات قرآن “

استاد راهنما: حجت الاسلام والمسلمين مهدي زنديه

استاد مشاور: حجت الاسلام والمسلمين صالح قنّاد

محقق: مهديه اصغري نژاد سال دفاع 1388

چكيده :

خداوند متعال داراي اسماء بسياري است كه مهمترين، کاملترين اسماء و جامع صفات جمال و جلال خداوند كلمة مقدس «الله» مي‌باشد. بنابراين، اين پژوهش در فصل اول به كلياتي در مورد واژة «الله» و بررسي ساختار الله از نظر ادبي كه يكي از مباحث مهم و كليدي بوده و در بسياري از كتب تفسير و معارف قرآني مورد بحث قرار گرفته پرداخته، ضمناً تعريف لغوي و اصطلاحي كلمة الله را نيز در راستاي مطالب اين فصل گنجانده است.

به اين گونه كه الله برترين و جامع‌ترين نام از نامهاي ذات اقدس اله است كه مبدأ همة كمالات وجودي بوده و از هر نقصي مبرّا مي‌باشد و اينكه اسم خاص براي خدا بوده به تمام صفات جمال و جلال او اشاره مي‌كند. چه اينكه توضيحاتي كلي از الله در قرآن و در قبل از اسلام و در ساير اديان به اين بخش ضميمه گشته است.

در فصل دوم: كه به ويژگي‌ها و كاربرد واژه الله اختصاص يافته علاوه بر بيان كاربرد الله در فقه به نقوش مختلف كلمة الله (مجروري، مفعولي، فاعلي و…) كه از تركيب با كلمات ديگر در قرآن حاصل گشته اهميت داده شده چرا كه تكرار زياد اين واژه در آيات به همراه كلمات متعدد به كار برده شده براي رساندن مفاهيم عميق الهي الزام آوردن اين مبحث را براي خواننده افزون مي‌گرداند. در فصل سوم كه فصل انتهايي تحقيق مي‌باشد و به ويژگيهاي كلي اسماء الهي و كلمات مرتبط با الله نامگذاري شده است مباحثي چون اسماء و صفات خداوند، تقسيمات آن، ذكر اسامي و شرح اسماء الهي را مورد كنكاش قرار داده است. واژه‌هاي كليدي: واژه، كلمه، الله و قرآن.

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: پایان نامه ها
[پنجشنبه 1394-03-07] [ 11:43:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  "کنترل مواليد از منظر کتاب و سنت" ...

پایان نامه “کنترل مواليد از منظر کتاب و سنت”

استاد راهنما:
حجت الاسلام والمسلمين جناب آقاي مهدي زنديه

محقق:
زينب احمدي نژاد

سال دفاع 1390

چكيده:
قرآن و سنت، از اصلي ترين منابعي هستند که آموزه هاي اسلام از آن استخراج مي گردند و کليه دستورات فردي و اجتماعي انسان در آن آمده است. از جمله دستورات اجتماعي اسلام کنترل مواليد است. در زمينه کنترل مواليد آيات و روايات متعددي وجود دارد که گاهي نيز در تناقض با يکديگر قرار مي گيرند .
در اين پژوهش به بيان روايات و آيات مختلف و نيز بيان ادله مخالفين و موافقين کنترل مواليد و تنظيم خانواده که از آيات و روايات استخراج کرده اند، مي پردازيم . سپس با دقت در دو دسته ادعاي فوق به جمع بندي ميان اين دو ديدگاه پرداخته مي شود؛ بر اساس نتايج اين رساله در اسلام همواره کثرت عددي و کميت مطلوب نيست بلکه کميتي مطلوب است که با کيفيت همراه باشد و تشويق ها و سفارشات اسلام نسبت به فرزنددار شدن نشان از استحباب اين امر دارد.علاوه بر اين شرايط اجتماعي يکي از عوامل تأثير گذار بر دستورات و احکام خداوند است . در ضمن انسان موجودي مختار است و بر اساس اختيار خويش حق دارد که به برنامه ريزي و تنظيم زندگي فردي و اجتماعي خويش اقدام کند.
بنابراين بر اساس رساله حاضر، سه اصل کيفيت حوري، تناسب شرايط اجتماعي و مختار بودن انسان از جمله اصولي هستند که نه تنها کنترل مواليد بلکه ساير دستورات فردي و اجتماعي را تحت تأثير قرار ميدهند.

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: پایان نامه ها
 [ 11:39:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  پایان نامه با موضوع" خودفراموشی و راههای درمان آن" ...

خودفراموشی و راههای درمان آن
از دیدگاه قرآن و سنت

استاد راهنما:
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی زندیه

محقق:
سکینه اسداغی اقدم

در اين پژوهش به مسأله خودفراموشي و راه‌هاي درمان آن با توجه به آيات و روايات با شيوه نقلي پرداخته شده است، كه هم به لحاظ اجتماعي و جامعه‌شناسي بين ديدگاه اسلام و ساير ديدگاه‌ها و هم فردي و اخلاقي و از منظر آيات و روايات قابل بررسي است و بعد اخير در اين تحقيق لحاظ شده است.
با توجه به آيه 19 سوره حشر  لا تَكُونُوا كَالَّذِینَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنْساهُمْ أَنْفُسَهُمْ ؛ «و نباشيد مانند كساني كه خدا را فراموش كردند و خدا آنها را از يادشان برد.» خودفراموشي يعني انسان ذات و فطرت و اصل خودش را كه فقر و حاجت ذاتي به خداست از ياد برده و خود را مستقل در تاثير بداند و خويشتن را كمتر يا بيشتر از حد خود تصور كند.
ابتدا انسان را به اصلي‌ترين توانايي‌اي كه خدا در وجودش وديعه گذارده يعني خليفة اللهي متوجه ساخته و چگونگي رابطه‌اش با خويشتن را تبيين نموده‌ايم. بعد عوامل و زمينه‌هاي خودفراموشي چون جهل به فطرت و خدافراموشي، شيطان، گناه و دنيازدگي، اشاره شده كه همگي به اصلي‌ترين علت يعني خدافراموشي برمي‌گردد. در ادامه آثار و پيامدهايي مانند فسق و فجور و خروج از طاعت الهي، ظلم به نفس، خودباختگي و از بين رفتن كرامت انساني و دور شدن از رحمت الهي مطرح شده است و بالاخره راه‌هايي براي درمان تحت عناوين علمي: خداشناسي، خودشناسي، معادشناسي، عملی: عبادی و اخلاقی. عبادي: نماز و ذكر و ياد خدا (لساني – قلبي). اخلاقي: مراقبه و محاسبه نفس با استناد به آيات و روايات بيان شده است. تا با كسب معرفت، عقايد خود را تقويت و با ياد خدا و اقامه نماز و مراقبت و محاسبه نفس دچار خودفراموشي نشويم.
كليد واژه‌ها:
خودفراموشي، نسيان، غفلت، ذكر

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: پایان نامه ها
[چهارشنبه 1394-03-06] [ 01:01:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  پایان نامه با عنوان"آثار فردی و اجتماعی انفاق" ...

 پایان نامه سطح 2 مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در مدرسه علميه معصوميه با عنوان” آثار فردى و اجتماعى انفاق‏” 

استاد راهنما
جناب حجةالاسلام آقاى عبدالرسول حسينى‏

محقق‏
نرجس ابراهيم پور

چكيده‏
انفاق يك اصل بسيار مهم و ارزشمند از اصول اخلاقى اسلام است. انفاق از يك طرف‏رابطه انسان با پروردگار عالم رانشان مى‏دهد كه چه ميزان بحث و عشق به خالق خوددارد كه در راه آن از جان و مال مى‏گذرد و در مقابل كسانى كه محبت و علاقه شديد به مال‏دنيا دارند و از سوى ديگر ميزان رابطه انسان با جامعه و مردم را آشكار مى‏سازد. آنكه‏خود را در مقابل مردم مسئول و عضوى از پيكره انسانها مى‏داند هرگز در مقابل درد و الم‏و گرسنگى آنها ساكت نمى‏نشينند و با انفاق كردن به كمك آنها مى‏پردازد. آرى انفاق‏ميزان تعهد و مسئوليت آدمى را در قبال ديگران آشكار مى‏سازد و معيار انسانيت‏مى‏باشد. و لازم و ضرورى هر مجموعه هماهنگ و هدفدار است و زندگى اجتماعى بودن‏تعاون احسان و ايثار اعضاى آن نسبت به يكديگر تحقق نمى‏پذيرد و كمال فردى كه درپرتو زندگى جمعى با بدحاصل نشود به دست نمى‏آيد.
بنابراين با انفاق شخص است كه بسيارى از مشكلات اجتماع و فاصله طبقاتى و فساد وفحشاء حل مى‏شود و آثار دنيوى و اخروى فراوانى براى خود شخص انفاق كننده دارد.
و در اين پژوهش كه به صورت يك مقدمه، سه فصل و نتيجه‏گيرى است عنوان پژوهش‏آثار فردى واجتماعى انفاق مى‏باشد.
در فصل اول، انفاق از نظر لغوى و اصطلاحى و ارزش واهميت آن، ومحدوده، مبانى‏عقيدتى انگيزه، آداب و شرايط انفاق اقسام انفاق بررسى شده است.
در فصل دوم، اشاره به كيفيت، مصارف، و موانع انفاق شده است.
در فصل سوم، به آثار فردى و اجتماعى و پيامدهاى ترك انفاق پرداخته شده است.
در نهايت، نتيجه‏گيرى كلى از بحث آورده شده با سير مختصر در مباحث اصلى متن.

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: پایان نامه ها
[شنبه 1393-10-27] [ 09:42:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  نقش خانواده در تربیت فرزند ...

  پایان نامه سطح 2  (کارشناسی) مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران
با عنوان “نقش خانواده در تربیت فرزند”

استاد راهنما:
زهره باب الخانی

استاد داور:
مرضیه اسکندرجوی

محقّق:
زهره احمدی

 چکیده:
خانواده نظامی پویا و هدفمند است و به عنوان یک نهاد اجتماعی از زمان ایجاد، مسؤولیت‌های سنگینی را بر عهده دارد. مسؤولیت‌هایی که هر یک از زن و مرد موظف به انجام آن هستند از جمله این مسؤولیت‌ها، تربیت است تربیتی که فقط شامل حال فرزند آن خانواده نمی‌باشد بلکه والدین را هم در بر می‌گیرد، بنابراین جایگاه تربیت در خانواده جایگاه بالایی است.
باید در نظر داشت که از جمله تربیت‌ها تربیت در دوران بارداری است، دورانی که تمام جریانات فکری و روحی مادر بر جنینی که در رحم دارد تأثر خواهد گذاشت از جمله غذایی که مادر در دوران بارداری استفاده می‌کند. بعد از تولد نکاتی که ائمه (علیهم‌السلام) به آن سفارش کرده‌اند پیش زمینه مهم برای تربیت صحیح خواهد بود. به عنوان مثال گفتن اذان و اقامه در گوش نوزاد باعث می‌شود که نوزاد از همان ابتدا تولد با ندای توحید آشنا شود. باید توجه داشت که توجه به نیازهای نوجوان به هدایت او در مسیر درست تأثیر بسزایی در تربیت دارد و همچنین راهکارهایی وجود دارد که والدین و بزرگتر‌ها را یاری خواهد کرد تا کودک را شناخته ونیازهای او را برطرف کند و بتواند با  فرزند خود رابطه‌ای صمیمانه داشته باشند.
 
 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: پایان نامه ها
 [ 09:26:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  چکیده پایان نامه با عنوان بررسی برخی از اصول مشترک ارتباط انسانی «از دیدگاه قرآن کریم» ...

عنوان:
بررسی برخی از اصول مشترک ارتباط انسانی «از دیدگاه قرآن کریم»

استاد راهنما:
سرکارخانم عفت سادات خياط نوری

استاد داور:
حجت الاسلام والمسلمین مهدی زندیه
محقق:
سیده حکیمه خاتون تبیانی


چكيده
اصول مشترک ارتباط انسانی، رکن های ارتباطی میان انسان ها را با هم نوعانشان بیان می-کند.
انسان فطرتاً موجودی، اجتماعی است که با خودش و خدایش و طبیعت و هم نوعان ارتباط برقرار می کند.
ارتباط انسان ها در درون خانواده و خویشاوندان و بنابر ملیّت و هم چنین مذهب شکل می یابد.
در ارتباطات، اصول بنیادین فردی ، اصولی را بیان می دارد که ابتدا باید در درون هر فرد نهادینه شود تا ارتباط مؤثرتری برقرار شود و همچنین اصول بنیادین قوام بخش اصول رفتاری، در ارتباطات است. که این اصول بنیادین عبارت است از:
1- اصل ایمان به خدا                          2- اصل توکل
3- اصل آراستگی خلق و خُلق               4- اصل رأفت و مهربانی .
اصول و ارزش¬های رفتاری ارتباطات عبارت است از:
1- اصل حسن خُلق                           2- اصل بیان و سخن زیبا
3- اصل صلۀ رحم                               4 - اصل امر به معروف و نهی از منکر
5- اصل رازداری.


اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: پایان نامه ها
[چهارشنبه 1392-05-16] [ 03:05:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  چکیده پایان نامه با عنوان يقين و راههای تقويت آن از ديدگاه آيات و روايات ...


عنوان: يقين و راههای تقويت آن از ديدگاه آيات و روايات
استاد راهنما: حجت الاسلام والمسلمين آقای مهدی زنديه
 استاد مشاور: سرکار خانم فاطمه رجبی
محقق: اکرم فاضل
چكيده:
يقين از جمله اموري است که تحصيل آن سفارش شده است. يقين در لغت به معناي ثابت و محکم و در عرف نيز به معناي اطمينان پيدا کردن است. در علوم مختلف يقين به کار رفته است و مي‌توان گفت پايه و اساس هر علمي بر اطلاعات و مقدماتي است که يقيني باشند. هر علمي به يقين نزديک‌تر باشد مفيد‌تر خواهد بود.
يقين در اصطلاح خاص عبارت است از اعتقاد محکم و جازمي که با هيچ شکي زائل نشود و نفس به واسطه آن آرامش پيدا کند که اين معناي يقين همان اصطلاح يقين در منطق، فلسفه، کلام، عرفان و اخلاق است. متعلق يقين يا آنچه لازم است به آن يقين پيدا کنيم در آيات و روايات اشاره شده است و شامل اصول دين از توحيد تا معاد مي‌شود. انسان کامل کسي است که در اصول دين به مرحلة يقين رسيده باشد. طبق فرمايش رسول خداصلی الله علیه و آله بهترين چيزي که در قلب نهاده شده، يقين است. فضايل بسياري در مورد يقين بيان شده است از جمله امام صادق فرموده‌‌اند: «همانا ايمان از اسلام با ارزش‌تر و يقين با ارزش‌تر از ايمان است و هيچ چيزي عزيز‌تر از يقين نيست».
يقين داراي مراتب (شدت و ضعف) است که از علم اليقين شروع و سپس به عين اليقين مي‌رسد و مرتبة نهايي حق اليقين است که معرفت شهودي و حضوري مي‌باشد.
انسان صاحب يقين افکار و کردارش رنگ خدايي مي‌گيرد و متصف به صفات کمالي چون خلوص، صبر، توکل، رضا و تسليم مي‌گردد و قدرت پيدا مي‌کند تا به اذن خدا در جهان تصرف کند.
کسي که مي‌خواهد به يقين برسد بايد ابتدا موانعي چون شک، اخلاق رذيله، علائق مادي و…. را از وجودش ريشه‌کن کند و سپس راه حصول يقين را با معرفت و بندگي هموار سازد.
کليد واژه‌ها:
یقین: اعتقاد ثابت و جازم و زوال ناپذیر که در آن هیچ شکی نباشد.
متعلق یقین: آنچه باید به آن یقین داشت که شامل اصول دین است. 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: پایان نامه ها
[دوشنبه 1392-03-06] [ 11:52:00 ق.ظ ] لینک ثابت
 
فراخوان یاوران حسینی