سفیر صبا
موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه خواهران قم


خبرنامه
 
  هديه‌هاي بي‌هزينه ...

هدیه

همه ما درباره هديه دادن و آثار آن مطالب زيادي مي‌دانيم و يا به عبارت ديگر تجربه‌هاي زيادي داريم. وقتي براي جشن تولد كودك‌تان، اسباب بازي مورد علاقه او را مي‌خريد، دنيايي از شادي در چهره او موج مي‌زند و شما با ديدن اين صحنه سرشار از انرژي و نشاط مي‌شويد.
از فايده‌‌هاي ديگر هديه دادن، جلب محبت ديگران است. بهترين خاطرات شما در اين باره شايد مربوط به دوره نامزدي‌تان باشد‎؛ دوره‌اي كه براي بيان احساسات خود به يکديگر محافظه‌كاري نمي‌كرديد. گاهي يك هديه به قدري مشكل‌گشاست كه اگر همه ريش‌سفيد‌هاي فاميل را براي حل يك مسئله خانوادگي جمع مي‌كرديد، ممكن بود چنين نتيجه پرباري را نمي‌گرفتيد.
با وجود تمام محاسني كه براي هديه دادن و هديه گرفتن وجود دارد، گاهي اين كار به دليل مشكلات اقتصادي سخت مي‌شود. مثلا در روزهاي پاياني يك ماه و يا قرار گرفتن در موقعيتي خاص که امکان هزينه‌کردن نداريم چه‌کاري مي‌توانيم انجام دهيم؟ آيا جايگزيني براي اين جادوي محبت وجود دارد؟ آيا هديه‌هايي هم هستند كه بتوان بدون صرف پول فراهم كرد؟  با كمي تأمل به هديه‌هايي مي‌رسيم كه نام آن را هديه‌هاي بي‌هزينه مي‌گذاريم.

1. طلا بدهيد
«وقت طلاست» اين بار اين طلاي با عيار بالا را به همسرتان هديه كنيد. براي او وقت بگذاريد و با او به نزديك‌ترين فضاي سبز  اطراف منزلتان برويد. همان غذايي را كه قرار بود در منزل بخوريد، اين بار چند قدم دورتر از خانه نوش جان كنيد. با بچه‌ها بازي كنيد و خود اسباب بازي آنها شويد. اين لحظه‌هاي شاد هيچ گاه از خاطرات همسر و فرزندانتان پاك نخواهد شد. به پياده روي برويد و در حال قدم‌زدن باحوصله و آرامش به حرف‌هاي يک‌ديگر گوش كنيد.

2. يک جرعه تبسم
خوش‌رويي،‌ سبب‌ساز جلب محبت مي‌شود. شما مي‌توانيد با تغيير مثبتي كه در رفتار و گفتارتان پديد مي‌آوريد،‌ بهترين هديه را به خانواده خود تقديم كنيد. يك تبسم زيبا و يك نگاه محبت آميز، از صدها هديه‌اي كه محبتي آن را همراهي نكند، بهتر و دلنشين‌تر است.

3. ذوقتان را فعال کنيد
خيلي‌وقت‌ها شيريني برخي کارهايي که با هنر ذوق لطيف شما پديد مي‌آيد از بسياري هداياي مادي، ماندگاري بيش‌تري دارد. فقط کافي است اندکي لطافت به خرج دهيد و کمي تأمل. بعضي‌ها معتقدند همه انسان‌ها هنرمند آفريده شده‌اند. به اين نمونه‌ها توجه کنيد. شما هم مي‌توانيد مبتکر مثال‌هاي ديگري باشيد.
* کتابي را که همسرتان در حال خواندن آن است، برداريد و با يک مداد، زير برخي از حروف را که هنوز نخوانده، خط بکشيد يا با ماژيک فسفري آنها را مشخص کنيد به‌طوري که وقتي کلمه‌ها کنار هم قرار مي‌گيرند يک جمله عاشقانه به‌دست آيد.
* يک يادداشت بنويسيد و آن‌را در جايي قرار دهيد که همسرتان آن را ببيند؛ «من امروز به تو فکر کردم و اين کار لبخندي را روي لبانم نشاند.» اين جمله چه‌طور بود؟ اصلا مي‌توانيد براي او يک نامه بلند بنويسيد.
* يک شعر عاشقانه حفظ کنيد و در زمان مناسب و همراه مقدمه‌چيني آن را براي او بخوانيد.
* تعدادي کارت تشويق درست کنيد و براي هر عمل قابل ستايش يا هرکار محبت‌آميز همسرتان يکي از آنها را به او بدهيد و وعده کنيد با جمع‌کردن چند کارت، هديه‌اي ويژه پيش شما خواهد داشت. خجالت نکشيد. اين شيوه تشويق‌هاي کودکانه لطافت خاص خودش را دارد.
* اسم مستعار عاشقانه‌اي براي همسرتان انتخاب کنيد يا چيزي که فقط مخصوص شما دونفر باشد.
* در سفرهاي کاري يا تبليغي، لحظه‌هايي را که به ياد همسرتان بوديد، ثبت کنيد و بعد به ‌عنوان سوغات براي او بياوريد؛ «7صبح: يک‌عالمه دلم برايت تنگ شده، الان همه در قطار هستند و…»

4. سفير محبت
«زبان» مي‌تواند سفير محبت گردد. از او بخواهيد كه سفير شما در دل همسرتان باشد. آن‌گاه خواهيد ديد كه استوارنامه‌اش با رضايت كامل از سوي همسرتان امضا خواهد شد. از اين سفير محبت، كار بكشيد و از او فعاليت جدي بخواهيد. عشق‌تان را پنهان نكنيد و از گفتن «دوستت دارم» دريغ نورزيد. تشكر از تلاش‌هاي همسرتان، بهترين رفع خستگي  و منبع انرژي فراوان براي كارهاي بعدي اوست.

5. اين‌بار نان سنگک
گاهي با ايجاد تنوع ساده‌اي مي‌توانيد زندگي‌تان را با نشاط و شاد كنيد. اگر مدتي است براي منزل نان لواش مي‌خريد، اين بار حوصله كنيد و كمي بيش‌تر در صف بمانيد و با نان سنگک يا نان ديگري كه  مورد علاقه همسرتان است وارد منزل شويد. از نظر مالي تفاوت چنداني نمي‌كند. تنها تفاوت آن اهميتي است كه به همسرتان داده‌ايد. حتي خريد يك وسيله كوچك درون آشپزخانه كه گاهي از چندصدتومان هم بيش‌تر نمي‌شود، مي‌تواند اين تنوع و شادابي را به او هديه كند. با  تغيير دكوراسيون منزل هم مي‌توانيد اين تنوع را بيافرينيد.

6. استراحت هديه کنيد
بهترين هديه به همسرتان، درك بيش‌تر و توجه به نيازهاي روحي و رواني اوست. مي‌توانيد گاهي با پذيرش بخشي از مسئوليت‌هاي هميشگي‌اش، استراحت را به او هديه كنيد. چه مانعي دارد اين بار شما غذا را بپزيد و يا نگهداري از بچه را قبول كنيد. به كارهايي كه مي‌تواند سبب آرامش او گردد بيانديشيد و با اين ظرافتي كه به كار مي‌بريد، دوست و همراه خوبي براي او باشيد.

7. ارزان ولي بزرگ
يك شاخه گل زيبا پول زيادي نمي‌خواهد اما پيام‌هاي بسياري براي آنكه دوستش داريد، به ارمغان مي‌آورد. حتي يك بسته آدامس هم همين‌طور. كافي است به يادش باشيد تا يادتان باشد چه چيزي به او هديه كنيد!

8. هديه‌هاي صوتي
هديه دادن شادي مي‌آفريند اما شادي‌آفريني منحصر در هديه دادن نيست. گاهي يك تماس تلفني از محل كار به منزل هم اين معجزه را مي‌آفريند. حتي مي‌توانيد اين بار كه در منزل هستيد، براي تماس تلفني با بستگان همسرتان پيش‌قدم شويد و اولين سلام را شما به مادر خانم يا ديگر بستگان عرض كنيد!
با كمي دقت در روحيات همسرتان، حتما راه‌هايي ديگري براي ابراز محبت به او پيدا خواهيد كرد و خود را از يك زندگي گرم و لذت بخش برخوردار خواهيد ساخت.
تجربه‌هاي زندگي‌تان را در اختيار ديگران هم قرار بدهيد و آرامش و شادي را به آنان هم هديه كنيد.
………………..

ابراهیم اخوی-ماهنامه خانه خوبان 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نکته های ناب, قلم یک طلبه, مشاوره
[یکشنبه 1394-04-21] [ 07:42:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  ورود گرما اکيدا ممنوع ...

 

طبيعي‌ترين شيوه‌هاي مقابله با گرما
علي صباغي، مجله خانه خوبان
خنک‌ نگه داشتن خانه در هواي گرم کار آساني نيست. حتي اگر وسايل خنک‌کننده را تمام وقت روشن بگذاريد و آن را روي خنک‌ترين درجه تنظيم کنيد، باز هم در ساعات بعدازظهر تابيدن نور خورشيد دماي داخل خانه را بالا مي‌برد. استفاده از سيستم‌هاي تهويه مطبوع، اوضاع را بهتر مي‌کند اما مخارج نصب و راه‌اندازي و هزينه‌هاي برق مصرفي آن زياد است. اما راه‌کارهاي ديگري هم براي خنک نگه داشتن خانه وجود دارد، راه‌کارهاي طبيعي و ساده‌اي که به کاربردن و اجراي آنها علاوه بر خنک کردن و کاهش دماي خانه موجب صرفه‌جويي در مصرف برق هم مي‌شود.
يکي از راه‌هاي جايگزين براي خنک کردن خانه و استفاده کمتر از وسايل برقي خنک‌کننده هوا، به کاربردن راه‌هاي طبيعي است. استفاده از راه طبيعي به اين معني است که بدون استفاده از هيچ وسيله برقي يا مکانيکي بتوانيم خانه را خنک نگه ‌داريم. مناسب‌ترين روش براي پيشگيري از جذب حرارت و دفع گرمايي که به ساختمان مي‌تابد، انعکاس يا بازتاباندن آن است. گرما از چند طريق وارد خانه مي‌شود که مهم‌ترين و عمده‌ترين آن حرارت ناشي از تابش گرماي خورشيد است که از پنجره‌ها و سقف وارد خانه مي‌شود. راه ديگر، منابع حرارتي و وسايل گرمايي داخل خانه است؛ وسايلي مانند اجاق گاز و فرهاي برقي. براي کاهش اين نوع حرارت در خانه بهتر است به‌خصوص در ساعات گرم روز کمتر اجاق گاز را روشن نگه ‌داشت و از غذاهاي حاضري که نياز به پخت و پز ندارند، استفاده کرد. ترک‌ها، درزها و سوراخ‌هاي ديوار يکي ديگر از راه‌هاي ورود گرما به خانه است که براي پيشگيري از اتلاف انرژي بايد آنها را پوشاند.

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نکته های ناب, کوتاه اما خواندنی
[یکشنبه 1394-03-17] [ 11:28:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  مرد ميشوم!!!!!!!!! ...

يکي از بزرگان را زن، فرمان يافت (زنش درگذشت). هر چند که نکاح بر وي عرضه کردند، رغبت نکرد و گفت «در تنهايي، دل را حاضرتر و همت را جمع‌تر مي‌يابم»، تا شبي به خواب ديد که درهاي آسمان، گشاده بودي و گروهي مردان، از پس يکديگر فرو مي‌آمدند و در هوا مي‌رفتند.

چون به وي رسيدند، اول‌ مرد گفت که «اين، آن مرد ميشوم(شوم) است؟». دوم مرد گفت‌ »آري». سوم گفت «اين، آن مرد ميشوم است؟». چهارم گفت «آري». وي بترسيد از هيبت ايشان که [چيزي] بپرسيدي. تا بازپسين ايشان به وي آمد. وي را گفت که «ايشان، ميشوم، که را مي‌گويند؟». گفت «تو را که پيش از اين، عبادت تو در جملة اعمال مجاهدان به آسمان مي‌آوردند. اکنون يک هفته است تا نام تو از جملة مجاهدان، بيرون کرده‌اند. ندانم تا چه کرده‌اي».
چون از خواب بيدار شد، در حال، نکاح بکرد تا از جملة مجاهدان باشد.*

* کيمياي سعادت، ص306.

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نکته های ناب, کوتاه اما خواندنی
[دوشنبه 1394-03-11] [ 10:27:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  چه‌قدر بچه‌ها مى‌فهمند ...

مهمانى به خانه ما آمده بود و من بچه مهمان را بوسيدم. ديدم دختربچه خودم نگاه مى‌كند، او را هم بوسيدم. وقتى فرزندم را بوسيدم، نگاهى به من كرد و گفت: بابا تو منو الكى بوسيدى! ديدم عجب! بچه فهميد من او را الكى بوسيدم، كمى دَمَق شدم و چشمانم خيره شد. رفتم توى آشپزخانه. بچه جلو آمد و گفت: بابا! گفتم: بله، گفت: ديدى چى بهت گفتم چشمات اين‌طورى شد! پيش خود گفتم: چه‌قدر بچه‌ها مى‌فهمند! آن‌ها را دست‌كم نگيريم.

ح. رضايي

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نکته های ناب, کوتاه اما خواندنی
 [ 10:23:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  اسباب نشاط ...

دکتر افروز
زن و شوهر بايد براي حسن تأمين نيازهاي همديگر تلاش کنند. وقتي که نيازهاي فطري، به نحو مطلوب تأمين شد، نشاط صددرصد ايجاد مي‌شود. نشاط واقعي در سايه حسن تأمين نياز فطري بشر به شيوه مطلوب و مشروع است. به عنوان مثال، خدا انسان‌ها را محبت‌پذير و اخم‌گريز آفريده است. انسان‌ها تشويق‌طلب و تنبيه‌گريز، تکريم‌طلب و تحقيرستيزند و خودشيفتگي دارند، همه انسان‌ها دوست دارند تا ابد زندگي کنند. کسي که دوست دارد بميرد، افسرده است. نشانه‌هاي افسردگي آرزوي مرگ است. همسر من دوست دارد محبوب و مورد تکريم من باشد، نيازهاي فطري و رواني دارد، به جاذبه کلامي نياز دارد. يکي از راه‌هاي تکريم‌اش اين است که خوب صدايش کنم. همسر دوست دارد که در کنار ديگران هم تکريم شود.

ادامه »

موضوعات: نکته های ناب, مشاوره
 [ 10:10:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  فرشته‌ خانم ...

استاد سيدعلي‌اکبر حسيني


حضرت زهرا(س) همسرشان را با کنيه صدا مي‌کردند و مي‌گفتند «يا اباالحسن» اميرمؤمنان علي(ع) نيز گاهي حضرت فاطمه‌زهرا(س) را با نام صدا مي‌کردند و گاهي با کلمه «يا بنت محمد» او را صدا مي‌زدند. مرد بايد خانمش را با اسمي صدا بزند که او دوست دارد. به عنوان مثال، اگر اسم اين خانم فرشته است، بگويد فرشته‌خانم. آرام آرام او هم ياد مي‌گيرد که همين‌گونه با زيبايي نام همسرش را ببرد. بعضي‌ها فکر مي‌کنند، حيا اقتضا مي‌کند جلو مرد نامحرم اسم خانم‌شان را صدا نزنند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1 · 2

موضوعات: در محضر خوبان, کوتاه اما خواندنی
 [ 10:06:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  کجاي منزل ما جاي درس است؟ ...

درس خواندن

اصول مهيا کردن محيطي مناسب براي درس خواندن فرزندان در خانه


شما فرزند خود را خوب مي‌شناسيد و با عادات او آشناييد. لازم نيست به فرزندتان خيلي سخت بگيريد. برخي از دانش‌آموزان علاقه دارند در کنجي بنشينند و درس بخوانند، عده‌اي ديگر زير ميز يا برخي اشياء راحت‌ترند، اما اگر سال اولي است که فرزندتان مطالعه را آغاز کرده توصيه مي‌کنيم براي درس خواندن او مکاني ثابت را مهيا کنيد و از او بخواهيد پشت ميز مطالعه درس بخواند. ميز مطالعه را در اتاقي ساکت و ساده قرار دهيد. دکور اتاق مطالعه را مرتب تغيير ندهيد و ترجيحا از وسايل تزييني مانند قاب عکس يا مجسمه يا عروسک‌ها که يادآور خاطره‌اي براي فرزندتان هستند، استفاده نکنيد تا حواس او در هنگام مطالعه مرتب پرت نشود. زاويه تابش نور را هم در نظر بگيريد. ميز را در جايي از اتاق قرار ندهيد که سايه فرزندتان روي کتاب بيفتد و آن را تاريک کند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1 · 2

موضوعات: نکته های ناب, مشاوره
[چهارشنبه 1394-03-06] [ 12:47:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  چگونه مي‌خواهي گرفتاريت حل شود؟ ...

يکي از سادات علماي تهران که از صلحاي با بصيرت بود برايم نقل کرد ـ که يقين به صحت آن دارم ـ گفت: قضيه مربوط به دوران قبل از انقلاب است. شخصي گرفتار شد، مشکل مهمي برايش پيش آمد که احتمال اعدام يا زندان ابد در آن بود. کسي به او يک ختمي ياد داد که بايد تا چهل روز انجام مي‌داد. ختم را انجام مي‌دهد و چهل روز تمام مي‌شود. مي‌گويد: يک روز شور و اضطرابي در دلم افتاد که بروم بيرون. از منزل بيرون آمدم. پيرمردي به من رسيد و گفت: آن شخص را که مي‌بيني، ـ اشاره کرد به پيرمردي که عبا به دوش و عرقچين سفيدي بر سر داشت ـ حل مشکل و گرفتاري تو به دست اوست! (بعدا معلوم شد که آن شخص عبا به دوش مرحوم آقا شيخ رجبعلي خياط بوده است. ايشان آدم خاصي بوده، خدا به او عنايت خاصي نموده، و حتي مجتهدين مسلم مي‌رفتند خدمت او و زانو مي‌زدند و از او استفاده مي‌کردند و خواهش مي‌کردند که يک نظري به آنان بکند).
مي‌گويد: با سرعت خود را به او رساندم و سلام کردم و گفتم: شما را به من نشان داده‌اند براي رفع مشکل‌ام. تا سخنم تمام شد، گفت: چهار سال است شوهر خواهر تو مرده است و تو يک سري به خواهرت نزده‌اي! توقع داري گرفتاري‌ات رفع شود؟! مي‌گويد: رفتم به خانه خواهرم. در زدم، خواهرم آمد با بچه‌هايش گريه کردند و گله نمودند، من آنها را راضي کردم و چيزي برايشان خريدم و خوشحال شدند و رفتم. فردا صبح، اول وقت مشکل من حل شد؛ مشکلي که با هيچ طريقي قابل حل نبود!
به‌نقل از استاد فاطمي‌نيا

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: در محضر خوبان, نکته های ناب
 [ 12:15:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  نظم صددرصدي! ...

يکي از ويژگي‌هاي مشترک توانگران جهان، نظم فوق‌العاده و متحيرکننده آن‌هاست. انسان‌هاي موفق قادرند همه اجزاي وجود خود را در يک نقطه متمرکز کنند. آن‌ها مانند ساعت، روي تمام دقايق و حتي ثانيه‌هاي خود حساب باز مي‌کنند.
دقت کنيد! پيام آن‌ها نظم نود و نه‌درصدي نيست. يعني وقتي يک درصد به يک کار امکان شکست بدهيد، نتيجه‌اي جز تلخي براي شما به ارمغان نخواهد آورد. اميدوارم توانسته باشم در ذهن‌تان به اين جمله معناي تازه‌اي ببخشم: يا کاري را انجام ندهيد و يا به خود متعهد شويد به لطف و پشتيباني خداوند، اين کار را صددرصد انجام خواهيد داد مثلاً اگر قرار است ورزش کنيد، در هر شرايطي حتي اگر از آسمان سنگ ببارد، به خيابان بزنيد و يا اين‌که فکر ورزش کردن را از سرتان بيرون کنيد.

بزرگي مي‌گويد: اعتقاد دارم براي شکست، چهل ميليون دليل وجود دارد، اما بهانه اصلاً!
اگر قرار است درس بخوانيد و روزانه مثلاً پنج ساعت مطالعه کنيد به هيچ قيمتي آن را به چهار ساعت و 59 دقيق نرسانيد.
دوست قدرت‌مندي دارم که چند سالي است به سلامتي خود اهميت بيش‌تري مي‌دهد. او به خود متعهد شده است که شيريني نخورد. چند شب پيش در يک ميهماني از او خواستم کامش را شيرين کند. جواب او فوق‌العاده بود:

هرگز! از شيريني تعهد به خويشتنم، شيرين‌تر نخواهم يافت، حاضر نيستم به هيچ قيمتي به موفقيتم خيانت کنم.


عزيزانم! توجه کنيد: هر کاري که مي‌کنيد اراده کنيد آن را صددرصد انجام دهيد. اگر معامله‌اي مي‌کنيد، به کلام و يا قراداد خود صددرصد اعتقاد داشته باشيد و به هيچ قيمتي، به لغو آن فکر نکنيد، حتي اگر ميليون‌ها تومان متضرر شده‌ايد، براي برنده، آرزوي خير و برکت کنيد.

خوانندگان خوب!
تصور کنيد جهاني را که همه صددرصد به آن‌چه که مي‌گويند، عمل مي‌کنند و ايمان دارند.

………………………………………………………….

ا. حلت

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نکته های ناب
[پنجشنبه 1394-02-31] [ 11:35:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  ديانت و سلامت برادرند ...

دعا و سلامتی

دكتر سيدحسن علم‌الهدايي(عضو هيئت علمي دانشگاه فردوسي مشهد)


آيا دين و معنويت مي‌تواند موجب بهبود سلامت خانواده‌ها شود؟

آيا آموزه‌هاي مذهبي و الگوهاي فكري پيامبران الهي مي‌تواند تحمل‌پذيري صبورانه و آگاهانه ما را در برابر حوادث تلخ و شيرين زندگي تقويت كند؟

اين‌كه مي‌گويند پاي‌بندي به اعتقادات، تضمين‌كننده آرامش و نشاط بيش‌تر در زندگي است صحت دارد؟

پس چرا بسياري از ما كه مدعي دين‌داري هستيم اين اثربخشي را در مشكلات عاطفي و رواني خود نمي‌بينيم؟


درباره اين پرسش‌هاي ذهني شما بايد گفت كه اهميت دين و رشد معنوي در انسان در چند دهه اخير بسيار مورد توجه روان‌كاوان و روان‌شناسان قرار گرفته است حتي متخصصان هم به طور جدي دريافته‌اند كه شيوه‌هاي موجود علمي و درماني براي بهبود مشكلات رواني و حتي جسماني كافي نيست. مثلاً ديده‌اند گرايش‌هاي سالم ديني، فشار خون انسان را تعديل مي‌كند اما اين‌كه دين و رشد معنويت چگونه مي‌تواند سلامت جمسي و رواني ما را تقويت كند تا حد زيادي به سبك زندگي اخلاقي و حتي تغذيه دين‌دار راستين بستگي دارد. براي نمونه، يك مسلمان واقعي در دين ما مشروب نمي‌خورد، مخدر استفاده نمي‌كند، رفتارهاي غيرمشروع ندارد، به آزار ديگران و رفتار غيرانساني نمي‌پردازد و… در حقيقت، او با هر يك از اين پرهيزها از برخي دغدغه‌هاي رواني و استرس‌زا و برخي عواقب و مشكلات جسماني فاصله مي‌گيرد و به سلامتي نزديك مي‌شود. تجربه شخصي من در برخورد با خانواده‌هايي كه متأسفانه به دليل ضعف آموزش فرهنگي و ديني و غفلت از خدا دچار گرفتاري مي‌شوند نشان داده آن‌ها در جنجال خانوادگي و خشونت‌هاي خانگي به خاطر چنين كمبودي دچار آسيب شده‌اند.
بسياري از صاحب‌نظران غربي معتقدند عقايد ديني در اميدوار كردن انسان و ايجاد انگيزه و شفا يافتن براي بيماري‌هاي جسمي و رواني آن‌ها مؤثر است حتي مطالعه جديدي نشان مي‌دهد برخي مبتلايان به بيماري ايدز كه بيش‌تر عمر كرده بودند، براي كنار آمدن با بيماري خود به دين متوسل شده بودند و در مراسم ديني خود شركت مي‌جستند. روابط و پيوندهاي اجتماعي حاصل از فعاليت ديني موجب كنترل و كاهش افسردگي و اضطراب مي‌شود و از تنهايي انسان مي‌كاهد. در قرآن كريم، آشكارا اشاره به شفابخشي جسم و جان شده و آيات الهي زيادي معناي هدايت و رحمت براي مردم را به همراه دارند حتي تمثيل «طبيب» براي همه پيامبران الهي نيز كنايه از وظيفه آنان در تحقق سلامتي و شفاي بشر دارد.

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نکته های ناب, مشاوره
 [ 11:29:00 ق.ظ ] لینک ثابت
 
فراخوان یاوران حسینی