سفیر صبا
موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه خواهران قم


خبرنامه
 
  يک توقع بجا ...

 

مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبري:
احساسات‌ و نيازهاي‌ اصلي در همه يکسان است. در اين‌جهت يک ثروتمند مثل يک فقير است، هر دو دلشان مي‌خواهد وقتي وارد خانه شدند، خانه به آنها آرامش و امنيت و احساس راحتي و آسودگي بدهد. اين‌را همة مردها مي‌خواهند. همة زن‌ها هم مي‌خواهند وقتي شوهرشان وارد خانه شد، خانه را پر از شيريني و شادي کند که خانه برايشان محيط راحت و شادي شود، زيرا هر دو خستگي دارند؛ زن کارهايي دارد و مرد هم کارهايي. حالا مرد در چالش‌هاي زندگي و زن هم يا در چالش‌هاي زندگي و کارهاي سياسي يا در خانه و يا تربيت فرزند، هر دو خسته‌اند. وقتي‌که زن‌و شوهر در پايان کار روزانه يا در وسط روز به هم مي‌رسند و همديگر را مي‌بينند، هر دو از هم توقع دارند که بتوانند محيط را شاد، سرزنده، قابل زيست و رفع‌کننده از خستگي بسازند، اين توقع به جايي است. اگر بتوانيد اين کار را بکنيد زندگي شيرين خواهد شد.

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: در محضر خوبان
[شنبه 1394-03-23] [ 12:22:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  جامه کبر ...

 

استاد محمدرضا رنجبر
دختربچه‌ها را نديده‌اي که گاه هوس مي‌کنند چادر يا مانتو يا کفش مادرشان را بپوشند و هر چه هم مادر آنها را نهي مي‌کند، گوششان هيچ بدهکار نيست و لباس مادر را مي‌پوشند و احساس بزرگي هم مي‌کنند. اما چند گام بيش‌تر برنداشته که ناخواسته با سر به زمين مي‌خورند!
کبريايي و بزرگي و تکبر نيز چيزي شبيه «جامه» است؛ جامه‌اي که تنها به خداوند مي‌آيد و زيبنده اوست، ولي ما همانند همان کودکان خرد، گاه از سر هوس و علي‌رغم نهي و تهديد خداوند آن را به تن کرده و راه مي‌افتيم، اما دير يا زود زمين خورده و زمين‌گير مي‌شويم، زيرا اين جامه بلند زيبنده‌ بلنداي اوست.
از وي همه مستي و غرور است و تکبر
وز ما همه بيچارگي و عجز و نياز است
و خود نيز همين را فرمود:
الکبرياء ردائي
بزرگي جامه من است
شيطان چرا زمين خورد؟ چون همين جامه را به تن کرد و خود را بالا و برتر ديد و رسماً و صريحاً گفت «انا خير؛ من بهترم.»
علت ابليس «انا خيري» بود و متأسفانه بسياري از آدميان نيز چنين هستند، يعني خود را بهتر و برتر از ديگران مي‌دانند و مي‌بينند.

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: در محضر خوبان
 [ 12:15:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  شايد مادرم... ...

مرد بزرگ و صالحي بود و از طريق آيت‌الله بهاءالديني به گوشش رسانده بودند که مورد عنايت آقاست. اشک، چشم‌هايش را پر کرده و گفته بود:«آقاي بهاءالديني نگفت چگونه خبر به ايشان رسيده؟»
گفته بودند: نه، چيزي نگفته است.
و وقتي پرسيده بودند: راست بگو آقاي فخر! چه کرده‌اي که مورد عنايت حضرت واقع شده‌اي؟»
متواضعانه سر به زير انداخته و گفته بود:«هيچ! تنها اين‌که مادر سيد زمين‌گيري دارم که تمام خدمات او را خود به عهده گرفته‌‌ام، حتي حمام و شست‌وشوي‌اش را، شايد همين است که موجب خشنودي مولا شده است.»
با حسرت نگاهش کرده بودند و زير لب گفته بودند:«خوشا به حالت آقاي فخر!»

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: در محضر خوبان
[یکشنبه 1394-03-17] [ 11:02:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  فرشته‌ خانم ...

استاد سيدعلي‌اکبر حسيني


حضرت زهرا(س) همسرشان را با کنيه صدا مي‌کردند و مي‌گفتند «يا اباالحسن» اميرمؤمنان علي(ع) نيز گاهي حضرت فاطمه‌زهرا(س) را با نام صدا مي‌کردند و گاهي با کلمه «يا بنت محمد» او را صدا مي‌زدند. مرد بايد خانمش را با اسمي صدا بزند که او دوست دارد. به عنوان مثال، اگر اسم اين خانم فرشته است، بگويد فرشته‌خانم. آرام آرام او هم ياد مي‌گيرد که همين‌گونه با زيبايي نام همسرش را ببرد. بعضي‌ها فکر مي‌کنند، حيا اقتضا مي‌کند جلو مرد نامحرم اسم خانم‌شان را صدا نزنند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1 · 2

موضوعات: در محضر خوبان, کوتاه اما خواندنی
[دوشنبه 1394-03-11] [ 10:06:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  چگونه مي‌خواهي گرفتاريت حل شود؟ ...

يکي از سادات علماي تهران که از صلحاي با بصيرت بود برايم نقل کرد ـ که يقين به صحت آن دارم ـ گفت: قضيه مربوط به دوران قبل از انقلاب است. شخصي گرفتار شد، مشکل مهمي برايش پيش آمد که احتمال اعدام يا زندان ابد در آن بود. کسي به او يک ختمي ياد داد که بايد تا چهل روز انجام مي‌داد. ختم را انجام مي‌دهد و چهل روز تمام مي‌شود. مي‌گويد: يک روز شور و اضطرابي در دلم افتاد که بروم بيرون. از منزل بيرون آمدم. پيرمردي به من رسيد و گفت: آن شخص را که مي‌بيني، ـ اشاره کرد به پيرمردي که عبا به دوش و عرقچين سفيدي بر سر داشت ـ حل مشکل و گرفتاري تو به دست اوست! (بعدا معلوم شد که آن شخص عبا به دوش مرحوم آقا شيخ رجبعلي خياط بوده است. ايشان آدم خاصي بوده، خدا به او عنايت خاصي نموده، و حتي مجتهدين مسلم مي‌رفتند خدمت او و زانو مي‌زدند و از او استفاده مي‌کردند و خواهش مي‌کردند که يک نظري به آنان بکند).
مي‌گويد: با سرعت خود را به او رساندم و سلام کردم و گفتم: شما را به من نشان داده‌اند براي رفع مشکل‌ام. تا سخنم تمام شد، گفت: چهار سال است شوهر خواهر تو مرده است و تو يک سري به خواهرت نزده‌اي! توقع داري گرفتاري‌ات رفع شود؟! مي‌گويد: رفتم به خانه خواهرم. در زدم، خواهرم آمد با بچه‌هايش گريه کردند و گله نمودند، من آنها را راضي کردم و چيزي برايشان خريدم و خوشحال شدند و رفتم. فردا صبح، اول وقت مشکل من حل شد؛ مشکلي که با هيچ طريقي قابل حل نبود!
به‌نقل از استاد فاطمي‌نيا

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: در محضر خوبان, نکته های ناب
[چهارشنبه 1394-03-06] [ 12:15:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  دعاي ما مستجاب نشد ...

مرحوم آيت‌الله مشکيني مي‌فرمودند:

يک نفر از من پول قرض مي‌خواست و من غير از پنج ريال پول، چيز ديگري نداشتم و با اين‌که خود احتياج داشتم آن را دادم، مقداري که حرکت کردم، يک نفر ترک اردبيلي رسيد، و پنج تومان به من داد بعد از آن طلبه‌اي آمد، و گفت آيا پنج تومان داري به من قرض بدهي؟ من هم آن را دادم، لحظاتي بعد، ديگري رسيد و مبلغ 50 تومان به من داد، بعد از آن من دعا کردم که يکي پيدا شود، و اين 50 تومان را از ما بگيرد که شايد 500 تومان گيرمان بيايد، ولي کسي پيدا نشد و دعاي ما هم مستجاب نشد….

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: در محضر خوبان
[دوشنبه 1394-03-04] [ 11:29:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  آيت‌الله بهجت(ره) از نگاه امام خميني(ره) ...

آیت الله بهجت
… بسيار ممتاز هستند
آيت‌الله بهجت(ره) از نگاه امام خميني(ره)


آيت‌الله مصباح که از برجسته‌ترين شاگردان آيت‌الله بهجت هستند، درباره ايشان مي‌گويد:
«مرحوم آقا مصطفي(ره) از پدرشان مرحوم امام(ره) نقل مي‌کرد: آقا معتقدند جناب آقاي بهجت داراي مقامات معنوي بسيار ممتازي هستند. از جمله مطالبي که از پدرشان درباره آقاي بهجت نقل مي‌کردند اين بود که: ايشان داراي موت اختياري هستند، يعني قدرت اين را دارند که هر وقت بخواهند روح خويش را از بدن به اصطلاح خلع کنند و بعد مراجعت کنند. اين يکي از مقامات بلندي است که بزرگان در مسير سيروسلوک عرفاني ممکن است به آن برسند.

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: در محضر خوبان
[دوشنبه 1393-11-06] [ 08:31:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  بانوي علم و عمل ...

سيره خوبان


فاطمه قنبرزاده
در تاريخ پرافتخار اسلام همواره زنان شايسته‌اي وجود داشته‌اند که در عرصه‌هاي مختلف علم و معرفت و تقوا و فضيلت، الگو و سرمشق زنان و مردان ديگر بوده‌اند يکي از اين بانوان بافضيلت عصر معاصر بانو «امين اصفهاني» است.
سيده نصرت‌ بيگم امين (معروب به بانوي ايراني) در سال 1265 هـ.ش در شهر اصفهان متولد شد و با توجه و عنايت پدرش مرحوم حاج سيد محمدعلي امين‌التجار اصفهاني که فردي مومن و سخاوتمند بود و مادر بزرگوارش که از بانوان شريف و متعبد زمان خود بود علي‌رغم موانع اجتماعي، تحصيل علم را از همان دوران کودکي آغاز کرد.
وي با همه فشارها و سختي‌ها دانش‌اندوزي و معرفت را پس از ازدواج تا آنجا ادامه داد که در علوم مختلف اسلامي به کمال رسيد و در سن 40 سالگي از علماي بنام زمان خود هم‌چون شيخ محمدکاظم شيرازي و شيخ عبدالکريم حائري اجازه اجتهاد دريافت کرد.
اين بانو در طول عمر با برکت خويش تلاش‌هاي فراواني را براي هدايت و ارشاد افراد جامعه به‌ويژه زنان و دختران انجام داد و با تأسيس مدرسه علميه مکتب فاطمه با حدود هزار شاگرد و مدارس و دبيرستان‌هاي متعدد براي دختران و هم‌چنين تأليف کتاب‌هاي اخلاقي و تربيتي به مبارزه با فساد و تهاجم فرهنگي زمان رضاخان بر ضد جامعه بانوان برخواست. عظمت علمي و معنوي اين بانو تا آنجا رسيد که بزرگاني همچون آيت‌الله‌العظمي مرعشي نجفي از وي درخواست اجازه روايت کرده و شيخ عبدالکريم از ايشان درخواست دعا مي‌کردند. اين بانوي پرهيزگار پس از عمري تلاش و مجاهدت در سال 1362هـ.ش دار فاني را وداع گفت. اما گوشه از سيره اخلاقي و رفتاري اين بانوي بزرگ:

هر و ظيفه‌اي به‌جاي خود
يکي از بارزترين ويژگي‌هاي اين بانوي بزرگ اين بود که به بهانه تحصيل و تعلم و يا تدريس و تربيت شاگردان از وظايف اصلي خود در خانه کوتاهي نمي‌ورزيد. وي در سن 15 سالگي ازدواج کرد و در طول زندگي 9 فرزند به‌دنيا آورد و 5 سال پس از ازدواج با حمايت همسر بزرگوارش تحصيل علوم ديني را با جديت بيش‌تر آغاز کرد. نهايت کوشش اين بانوي بزرگوار اين بود که تحصيل را در خانه خود انجام بدهد و محيط خانه را از وجود بانوي خانه خالي نگذارد بر همين اساس غالبا استادان وي به منزل ايشان تشريف برده و در آنجا به تدريس مي‌پرداختند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1 · 2

موضوعات: بانوی نامدار, در محضر خوبان
[شنبه 1393-10-27] [ 09:50:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  لااقل روزي دو دقيقه ...

نکات نغز اخلاقی از آیت الله مجتهدی(ره)

* اگر ما خدا را باور کنيم کارمان درست مي‌شود.
* حاج ميرزا عبدالعلي تهراني مي‌فرمودند: روزي سه‌ دقيقه به ياد خدا باش، و بعد از لحظاتي فرمودند: اگر دو دقيقه هم شد عيبي ندارد.
* بايد پدر و مادر از شما راضي باشند والا به درد نخواهي خورد. اگر پدر و مادر از شما ناراضي باشند، کارت گير مي‌کند و سلب توفيق مي‌شوي.
* آيت‌الله حاج ميرزا علي هسته‌اي با همان لهجه اصفهاني خود مي‌فرمودند: بادبادک، بي دنباله بالا نميره، نماز هم بدون تعقيب بالا نمي‌رود.
* هر عالم بزرگوار يا معلم اخلاقي را ديدي، تقاضاي موعظه کن.
* چه فرزند، خوب باشد و چه نباشد، براي هدايت او متوسل به دعا بشويد، خيلي دعا کنيد.
* مهندسين مربوطه، يک‌سره در فکر اين هستند که خانه‌ها و ساختمان‌هاي ضد زلزله بسازند، عوض اين کار بيايند علت زلزله را بفهمند و جلوي آن را بگيرند، علت زلزله چيزي نيست مگر گناه.
* يکي از بزرگ‌ترين نعم خداوند اين است که ما هر چه گناه مي‌کنيم، او مي‌پوشاند. اگر مثلاً در پيشاني ما يک کنتور بود و هر يک گناه يک شماره مي انداخت، ديگر ما آبرو نداشتيم.
* ثواب، زير دست و پاي مردم ريخته، کسي نيست آن را جمع کند.
* نه باباجان! چشم به هم بزني مرگ آمده، آيت‌الله و پيغمبر و بازاري و آب‌حوضي هم نمي‌شناسد. غرض اين‌که راه طولاني و فرصت اندک است.

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: در محضر خوبان, نکته های ناب, کوتاه اما خواندنی
[شنبه 1393-10-13] [ 10:52:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  شرح مفهوم"ولایت" در درس اخلاق آیت الله آصفی ...

حضرت آیت الله آصفی

درس اخلاق با حضور اسوه زهد و اجتهاد ؛ حضرت آیت الله محمد مهدی آصفی ؛ با موضوع ولایت در موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه قم (خواهران) برگزار گردید .
 حضرت آیت الله آصفی در این جلسه به تحلیلی درباره مفهوم ولایت پرداختند . ایشان ولایت را متشکل از چند طیف و آمیزه ای از مفاهیم و افکار متعدد دانستند و فرمودند : بر اساس آموزه ها و روایات اسلامی ولایت اساس زندگی را تشکیل می دهد . ایشان بحث ولایت در جامعه اسلامی را به یک بافت , که دارای تار و پود و متشکل از خطوط عمودی و افقی است تشبیه نمودند .
ایشان ابراز داشتند : خط عمودی بافت ولایت در آیه «و اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم» خلاصه می شود که در آن ما باید از ولی امر و سپس امام زمان علیه السلام , پیامبر صلوات علیه و خداوند متعال اطاعت نماییم .
خط افقی بافت ولایت نیز از آیه « المومنون و المومنات بعضهم اولیا بعض» استفاده می شود . بدین معنا که در سطح جامعه اسلامی تمامی مومنان نسبت به یکدیگر ولایت دارند .
ایشان قوام ولایت در خط عمودی را به اطاعت , نصرت و محبت دانستند ؛ در حالیکه قوام ولایت در خط افقی به نصرت و محبت نسبت به سایر مومنان است و اطاعت از آنان واجب نمی باشد . پس اگر در نقطه ای از عالم دیدیم برادر یا خواهر مسلمانمان مورد ظلم قرار گرفته باید او را نصرت دهیم و نسبت به او  محبت , همدردی , تعامل و همکاری داشته باشیم .
در نتیجه بافت ولایت فقط یکسری خطوط عمودی نیست بلکه از خطوط عمودی و افقی تشکیل شده است . و در چنین صورتی جامعه اسلامی مستحکم و مقاوم خواهد بود. اما اگر این بافت سست و ضعیف شود و اطاعت ما در خطوط عمودی یا افقی ضعیف باشد ؛ در این صورت جامعه اسلامی قدرت مقاومت نخواهد داشت و توان دفاع در برابر دشمنان را از دست خواهد داد.
وی اذعان داشت : حضرت رسول اکرم صلوات علیه , مومنین و مومنات را با یکدیگر خواهر و برادر دانسته اند . بر این اساس اگر هر مسلمانی احساس کند در خانه ای زندگی می کند که تقریبا یک میلیارد و سیصد هزار خواهر و برادر دارد , این پشتوانه محکمی برای اوست و در این صورت هیچ کس اجازه تعدی به مومنان را پیدا نخواهد کرد .
حضرت آیت الله آصفی پیوند ولایت را پیوند عضوی دانستند و فرمودند : در جسم ما اگر عضوی به درد آید, آسایش را از سایر اعضا و جوارح می گیرد ؛ که به این پیوند , پیوند عضوی می گویند .امام صادق علیه السلام می فرمایند : المومن اخ المومن کالجسد الواحد ؛ که بر اساس این حدیث , امام صادق علیه السلام پیوند خانواده ی عظیم اسلام را , پیوند عضوی می دانند و این بدان معنا ست که اگر در جامعه اسلامی فردی آسیب ببیند باید تمامی مسلمانان از آن ناراحت باشند و به دنبال حل آن باشند .
در نهایت نیز ایشان به معرفی طیف دیگری از ولایت پرداختند . ایشان یکی از ابعاد ولایت را برائت دانستند  و فرمودند ولایت و برائت قابل انفکاک از هم دیگر نیستند.ایشان همچنین از بی احترامی به سایر مسلمانان منع نمودند و فرمودند : همان کسانی که به ما برائت را یاد دادند , به ما گفته اند که شما در جامعه اسلامی زندگی می کنید و باید در کنار همدیگر زندگی مسالمت آمیزی داشته باشید. اهل بیت پیامبر در کنار برائت تقیه را نیز به ما آموخته اند ؛ لذا ما حق نداریم به مقدسات دیگران اهانت کرده و در جامعه اسلامی انشقاق و شکاف بوجود آوریم تا کفار از این فرصت استفاده نمایند .
 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: در محضر خوبان, اخبار موسسه
[سه شنبه 1393-09-25] [ 10:58:00 ق.ظ ] لینک ثابت
 
فراخوان یاوران حسینی