سفیر صبا
موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه خواهران قم


خبرنامه
 
  هديه‌هاي بي‌هزينه ...

هدیه

همه ما درباره هديه دادن و آثار آن مطالب زيادي مي‌دانيم و يا به عبارت ديگر تجربه‌هاي زيادي داريم. وقتي براي جشن تولد كودك‌تان، اسباب بازي مورد علاقه او را مي‌خريد، دنيايي از شادي در چهره او موج مي‌زند و شما با ديدن اين صحنه سرشار از انرژي و نشاط مي‌شويد.
از فايده‌‌هاي ديگر هديه دادن، جلب محبت ديگران است. بهترين خاطرات شما در اين باره شايد مربوط به دوره نامزدي‌تان باشد‎؛ دوره‌اي كه براي بيان احساسات خود به يکديگر محافظه‌كاري نمي‌كرديد. گاهي يك هديه به قدري مشكل‌گشاست كه اگر همه ريش‌سفيد‌هاي فاميل را براي حل يك مسئله خانوادگي جمع مي‌كرديد، ممكن بود چنين نتيجه پرباري را نمي‌گرفتيد.
با وجود تمام محاسني كه براي هديه دادن و هديه گرفتن وجود دارد، گاهي اين كار به دليل مشكلات اقتصادي سخت مي‌شود. مثلا در روزهاي پاياني يك ماه و يا قرار گرفتن در موقعيتي خاص که امکان هزينه‌کردن نداريم چه‌کاري مي‌توانيم انجام دهيم؟ آيا جايگزيني براي اين جادوي محبت وجود دارد؟ آيا هديه‌هايي هم هستند كه بتوان بدون صرف پول فراهم كرد؟  با كمي تأمل به هديه‌هايي مي‌رسيم كه نام آن را هديه‌هاي بي‌هزينه مي‌گذاريم.

1. طلا بدهيد
«وقت طلاست» اين بار اين طلاي با عيار بالا را به همسرتان هديه كنيد. براي او وقت بگذاريد و با او به نزديك‌ترين فضاي سبز  اطراف منزلتان برويد. همان غذايي را كه قرار بود در منزل بخوريد، اين بار چند قدم دورتر از خانه نوش جان كنيد. با بچه‌ها بازي كنيد و خود اسباب بازي آنها شويد. اين لحظه‌هاي شاد هيچ گاه از خاطرات همسر و فرزندانتان پاك نخواهد شد. به پياده روي برويد و در حال قدم‌زدن باحوصله و آرامش به حرف‌هاي يک‌ديگر گوش كنيد.

2. يک جرعه تبسم
خوش‌رويي،‌ سبب‌ساز جلب محبت مي‌شود. شما مي‌توانيد با تغيير مثبتي كه در رفتار و گفتارتان پديد مي‌آوريد،‌ بهترين هديه را به خانواده خود تقديم كنيد. يك تبسم زيبا و يك نگاه محبت آميز، از صدها هديه‌اي كه محبتي آن را همراهي نكند، بهتر و دلنشين‌تر است.

3. ذوقتان را فعال کنيد
خيلي‌وقت‌ها شيريني برخي کارهايي که با هنر ذوق لطيف شما پديد مي‌آيد از بسياري هداياي مادي، ماندگاري بيش‌تري دارد. فقط کافي است اندکي لطافت به خرج دهيد و کمي تأمل. بعضي‌ها معتقدند همه انسان‌ها هنرمند آفريده شده‌اند. به اين نمونه‌ها توجه کنيد. شما هم مي‌توانيد مبتکر مثال‌هاي ديگري باشيد.
* کتابي را که همسرتان در حال خواندن آن است، برداريد و با يک مداد، زير برخي از حروف را که هنوز نخوانده، خط بکشيد يا با ماژيک فسفري آنها را مشخص کنيد به‌طوري که وقتي کلمه‌ها کنار هم قرار مي‌گيرند يک جمله عاشقانه به‌دست آيد.
* يک يادداشت بنويسيد و آن‌را در جايي قرار دهيد که همسرتان آن را ببيند؛ «من امروز به تو فکر کردم و اين کار لبخندي را روي لبانم نشاند.» اين جمله چه‌طور بود؟ اصلا مي‌توانيد براي او يک نامه بلند بنويسيد.
* يک شعر عاشقانه حفظ کنيد و در زمان مناسب و همراه مقدمه‌چيني آن را براي او بخوانيد.
* تعدادي کارت تشويق درست کنيد و براي هر عمل قابل ستايش يا هرکار محبت‌آميز همسرتان يکي از آنها را به او بدهيد و وعده کنيد با جمع‌کردن چند کارت، هديه‌اي ويژه پيش شما خواهد داشت. خجالت نکشيد. اين شيوه تشويق‌هاي کودکانه لطافت خاص خودش را دارد.
* اسم مستعار عاشقانه‌اي براي همسرتان انتخاب کنيد يا چيزي که فقط مخصوص شما دونفر باشد.
* در سفرهاي کاري يا تبليغي، لحظه‌هايي را که به ياد همسرتان بوديد، ثبت کنيد و بعد به ‌عنوان سوغات براي او بياوريد؛ «7صبح: يک‌عالمه دلم برايت تنگ شده، الان همه در قطار هستند و…»

4. سفير محبت
«زبان» مي‌تواند سفير محبت گردد. از او بخواهيد كه سفير شما در دل همسرتان باشد. آن‌گاه خواهيد ديد كه استوارنامه‌اش با رضايت كامل از سوي همسرتان امضا خواهد شد. از اين سفير محبت، كار بكشيد و از او فعاليت جدي بخواهيد. عشق‌تان را پنهان نكنيد و از گفتن «دوستت دارم» دريغ نورزيد. تشكر از تلاش‌هاي همسرتان، بهترين رفع خستگي  و منبع انرژي فراوان براي كارهاي بعدي اوست.

5. اين‌بار نان سنگک
گاهي با ايجاد تنوع ساده‌اي مي‌توانيد زندگي‌تان را با نشاط و شاد كنيد. اگر مدتي است براي منزل نان لواش مي‌خريد، اين بار حوصله كنيد و كمي بيش‌تر در صف بمانيد و با نان سنگک يا نان ديگري كه  مورد علاقه همسرتان است وارد منزل شويد. از نظر مالي تفاوت چنداني نمي‌كند. تنها تفاوت آن اهميتي است كه به همسرتان داده‌ايد. حتي خريد يك وسيله كوچك درون آشپزخانه كه گاهي از چندصدتومان هم بيش‌تر نمي‌شود، مي‌تواند اين تنوع و شادابي را به او هديه كند. با  تغيير دكوراسيون منزل هم مي‌توانيد اين تنوع را بيافرينيد.

6. استراحت هديه کنيد
بهترين هديه به همسرتان، درك بيش‌تر و توجه به نيازهاي روحي و رواني اوست. مي‌توانيد گاهي با پذيرش بخشي از مسئوليت‌هاي هميشگي‌اش، استراحت را به او هديه كنيد. چه مانعي دارد اين بار شما غذا را بپزيد و يا نگهداري از بچه را قبول كنيد. به كارهايي كه مي‌تواند سبب آرامش او گردد بيانديشيد و با اين ظرافتي كه به كار مي‌بريد، دوست و همراه خوبي براي او باشيد.

7. ارزان ولي بزرگ
يك شاخه گل زيبا پول زيادي نمي‌خواهد اما پيام‌هاي بسياري براي آنكه دوستش داريد، به ارمغان مي‌آورد. حتي يك بسته آدامس هم همين‌طور. كافي است به يادش باشيد تا يادتان باشد چه چيزي به او هديه كنيد!

8. هديه‌هاي صوتي
هديه دادن شادي مي‌آفريند اما شادي‌آفريني منحصر در هديه دادن نيست. گاهي يك تماس تلفني از محل كار به منزل هم اين معجزه را مي‌آفريند. حتي مي‌توانيد اين بار كه در منزل هستيد، براي تماس تلفني با بستگان همسرتان پيش‌قدم شويد و اولين سلام را شما به مادر خانم يا ديگر بستگان عرض كنيد!
با كمي دقت در روحيات همسرتان، حتما راه‌هايي ديگري براي ابراز محبت به او پيدا خواهيد كرد و خود را از يك زندگي گرم و لذت بخش برخوردار خواهيد ساخت.
تجربه‌هاي زندگي‌تان را در اختيار ديگران هم قرار بدهيد و آرامش و شادي را به آنان هم هديه كنيد.
………………..

ابراهیم اخوی-ماهنامه خانه خوبان 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نکته های ناب, قلم یک طلبه, مشاوره
[یکشنبه 1394-04-21] [ 07:42:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  غضب و راههاي درمان آن ...


پایان نامه با موضوع"غضب و راههاي درمان آن”

استاد راهنما: سرکار خانم بتول رجبي

استاد داور: حجت الاسلام والمسلمين مهدي زنديه

محقق: اکرم آقا محمدي

چکيده:
در این پژوهش که تحت عنوان « غضب و راههاي درمان آن » مورد بررسي و مطالعه قرار گرفته است و داراي چهار فصل و چندين گفتار مي باشد، در فصل اول، تعاريف مختلفي از مفهوم غضب ارائه مي شود تا خواننده با مفهوم جامع و کاملي از غضب آشنا شود.
بنابراين غضب را در لغت و اصطلاح، از ديدگاه قرآن و روايات و از نظر بزرگان علم اخلاق و فلاسفه بررسي مينماييم و معلوم مي شود که غضب يکي از حالات نفساني است که بر انسان خشمگين عارض مي شود و او را تا مرز جنون و ديوانگي پيش مي برد.
لازم به ذکر است که منظور ما در اين پژوهش، بررسي حالات افراط در غضب است، اما از حالت تفريط و اعتدال در اين نيرو نيز سخن به ميان آمده تا اطلاعات کافي در اختيار خواننده قرار بگيرد و قبح افراط در نيروي غضب بهتر ملموس گردد.
در فصل دوم، ما به علل و عواملي مي پردازيم که ريشه اصلي افراط در غضب محسوب مي شوند و به مهم ترين اين علل که عبارت است از: عجب، کبر، حسد، لجاجت و…. به طور اجمال اشاره مي نماييم و بيان مي گردد که حتي وجود يکي از اين علل کافي است که دنيا و آخرت انسان را نابود سازد و او را در زمره گناهکاران قراردهد.
در فصل سوم، که با عنوان رذايل و فضايل متعلق به قوه غضب مطرح مي گردد، مهم ترين اثرات منفي ناشي از افراط در غضب بررسي مي شود، ضمن اينکه آثار منفي تفريط در اين قوه و نيز ثمرات مثبت اعتدال آن نيز بررسي و بيان مي نماييم که مرتبه افراط و تفريط در اين نيرو بسيار خطرناک و در عين حال استفاده متعادل از اين نيرو شجاعت محسوب مي شود.
از آنجا که در هر پژوهشي ارائه راهکارهاي مناسب براي خواننده، مهم ترين بخش آن پژوهش را تشکيل مي دهد، لذا راهکارهاي عملي و علمي در زمينه پيشگيري و درمان غضب در فصل چهارم مطرح مي گردد و سخنان ارزشمند بزرگان علم اخلاق را در اين زمينه متذکر  مي شويم.
به طور کلي با بررسي و مطالعه چهار فصل مذکور به اين نتيجه خواهيم رسيد که قوه غضب، يکي از چهار قوه اي مي باشد که خداوند متعال در وجود انسانها قرار داده، مانند: قوه شهوت، عاقله و… و استفاده صحيح و مشروع در اين قوه است که نقش اساسي در رسيدن انسان به کمال مطلوب دارد و چنانچه استفاده از نيروي فوق در مسير افراط يا تفريط باشد، آثار بسيار مخربي بر زندگي دنيا و آخرت انسان دارد که اين آثار در فصل سوم به طور مفصل بيان مي گردد.
در پژوهش مذکور، ما درصدد اثبات اين موضوع مهم هستيم که انسان هيچگاه نمي تواند غضب را از وجود خويش ريشه کن کند، بلکه بايد اين نيرو را در وجود خويش طوري کنترل کند که بتواند در حد عقل و شرع از آن بهره برداري نمايد، در اين صورت سبب رضايت و خشنودي خداوند متعال  شده و غضب پروردگار را از خويش دور مي نمايد.

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: مشاوره, پایان نامه ها
[سه شنبه 1394-03-19] [ 01:50:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  حرف مرد يکي است ...

حرف مرد يکي است
يک ضرب‌المثل رايج اما نادرست


ابوالفضل علي‌دوست ابرقويي
اين ضرب‌المثل‌ها را در گفته‌هايمان فراوان به‌کار مي‌بريم:
«حرف مرد يکي است»، «مرد کسي است که اگر سرش برود، حرفش نرود»، «مرد است و قولش» و… در واقع اين ضرب‌المثل‌ها را به‌عنوان واکنشي منطقي و مردم‌پسند در برابر بدقولي و عدم ثبات شخصيت ديگران و زشتي برگشت از حرفي که زده‌ايم يا تصميمي که گرفته‌ايم، استفاده مي‌کنيم. گاهي وقت‌ها نيز از اين ضرب‌المثل‌ها براي تقويت روحي خودمان در اجراي تصميم‌هايمان بهره مي‌بريم زيرا باورمان شده که يک فرد موفق در انجام تصميم‌هايي که گرفته، ثابت مي‌ماند و حرفش دو تا نمي‌شود؛ «مرغ يک پا دارد» حرف مرد هم نبايد ردخور داشته باشد!
آورده‌اند که از شخصي پرسيدند:چند سال از عمرت مي‌گذرد؟ گفت: سي‌سال. ده‌سال ديگر هم همين مطلب را از او پرسيدند: باز جواب داد:سي‌سال.
با تعجب به او گفتند: ده سال پيش سي‌سال داشتي، الان هم سي‌سال داري؟!‍

ادامه »

موضوعات: مشاوره
[یکشنبه 1394-03-17] [ 11:24:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  اسباب نشاط ...

دکتر افروز
زن و شوهر بايد براي حسن تأمين نيازهاي همديگر تلاش کنند. وقتي که نيازهاي فطري، به نحو مطلوب تأمين شد، نشاط صددرصد ايجاد مي‌شود. نشاط واقعي در سايه حسن تأمين نياز فطري بشر به شيوه مطلوب و مشروع است. به عنوان مثال، خدا انسان‌ها را محبت‌پذير و اخم‌گريز آفريده است. انسان‌ها تشويق‌طلب و تنبيه‌گريز، تکريم‌طلب و تحقيرستيزند و خودشيفتگي دارند، همه انسان‌ها دوست دارند تا ابد زندگي کنند. کسي که دوست دارد بميرد، افسرده است. نشانه‌هاي افسردگي آرزوي مرگ است. همسر من دوست دارد محبوب و مورد تکريم من باشد، نيازهاي فطري و رواني دارد، به جاذبه کلامي نياز دارد. يکي از راه‌هاي تکريم‌اش اين است که خوب صدايش کنم. همسر دوست دارد که در کنار ديگران هم تکريم شود.

ادامه »

موضوعات: نکته های ناب, مشاوره
[دوشنبه 1394-03-11] [ 10:10:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  کجاي منزل ما جاي درس است؟ ...

درس خواندن

اصول مهيا کردن محيطي مناسب براي درس خواندن فرزندان در خانه


شما فرزند خود را خوب مي‌شناسيد و با عادات او آشناييد. لازم نيست به فرزندتان خيلي سخت بگيريد. برخي از دانش‌آموزان علاقه دارند در کنجي بنشينند و درس بخوانند، عده‌اي ديگر زير ميز يا برخي اشياء راحت‌ترند، اما اگر سال اولي است که فرزندتان مطالعه را آغاز کرده توصيه مي‌کنيم براي درس خواندن او مکاني ثابت را مهيا کنيد و از او بخواهيد پشت ميز مطالعه درس بخواند. ميز مطالعه را در اتاقي ساکت و ساده قرار دهيد. دکور اتاق مطالعه را مرتب تغيير ندهيد و ترجيحا از وسايل تزييني مانند قاب عکس يا مجسمه يا عروسک‌ها که يادآور خاطره‌اي براي فرزندتان هستند، استفاده نکنيد تا حواس او در هنگام مطالعه مرتب پرت نشود. زاويه تابش نور را هم در نظر بگيريد. ميز را در جايي از اتاق قرار ندهيد که سايه فرزندتان روي کتاب بيفتد و آن را تاريک کند.

اشتراک گذاری این مطلب!

صفحات: 1 · 2

موضوعات: نکته های ناب, مشاوره
[چهارشنبه 1394-03-06] [ 12:47:00 ب.ظ ] لینک ثابت

  حالا شما بفرماييد آيا کودک سخن‌ران مي‌خواهيد؟ ...

کودک و سخنرانی

مکالمه دوطرفه ميان کودکان و ديگران نقش بسيار مهمي در يادگيري زبان در آن‌ها دارد. معمولاً زبان‌شناسان و متخصصان کودک، والدين را تشويق مي‌کنند تا کودکان‌شان را از طريق خواندن متن و توصيف وقايع ساده روزانه يا گفتن شعر و قصه‌هاي کوچک به يادگيري زبان مشغول سازند. خواندن اطلاعات توسط ابزارهايي نظير لوح فشرده و نوار تأکيد چنداني بر نقش کودک در تبادل زباني نداشته و در حقيقت تا آن‌جا که ممکن است فرصت کودک را براي صحبت کردن کمتر مي‌کند.
جهت شناسايي فاکتورهايي که در پيشرفت زبان و گفتار کودکان مؤثرند، پژوهشگران 257 خانواده را که بچه‌هايي کمتر از چهار سال داشتند، مورد بررسي قرار دادند. در اين تحقيق، کودکان در معرض گفت‌وگو با والدين، تلويزيون، و گفت‌وگوي يک طرفه والدين با کودک قرار گرفتند. يک سيستم ديجيتال ضبط صدا يا پردازشگري به نام LENA تأثير اين عوامل را بر گفتار کودکان اندازه‌گيري کرد و محققان توسط اين فناوري برخي از عواملي را كه در محيط زباني کودک تأثير بيش‌تري داشت، كشف كردند و به اين وسيله به ديدگاه‌هاي جديد و ارزش‌مندي دست يافتند.

ادامه »

موضوعات: مشاوره
[پنجشنبه 1394-02-31] [ 11:49:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  ديانت و سلامت برادرند ...

دعا و سلامتی

دكتر سيدحسن علم‌الهدايي(عضو هيئت علمي دانشگاه فردوسي مشهد)


آيا دين و معنويت مي‌تواند موجب بهبود سلامت خانواده‌ها شود؟

آيا آموزه‌هاي مذهبي و الگوهاي فكري پيامبران الهي مي‌تواند تحمل‌پذيري صبورانه و آگاهانه ما را در برابر حوادث تلخ و شيرين زندگي تقويت كند؟

اين‌كه مي‌گويند پاي‌بندي به اعتقادات، تضمين‌كننده آرامش و نشاط بيش‌تر در زندگي است صحت دارد؟

پس چرا بسياري از ما كه مدعي دين‌داري هستيم اين اثربخشي را در مشكلات عاطفي و رواني خود نمي‌بينيم؟


درباره اين پرسش‌هاي ذهني شما بايد گفت كه اهميت دين و رشد معنوي در انسان در چند دهه اخير بسيار مورد توجه روان‌كاوان و روان‌شناسان قرار گرفته است حتي متخصصان هم به طور جدي دريافته‌اند كه شيوه‌هاي موجود علمي و درماني براي بهبود مشكلات رواني و حتي جسماني كافي نيست. مثلاً ديده‌اند گرايش‌هاي سالم ديني، فشار خون انسان را تعديل مي‌كند اما اين‌كه دين و رشد معنويت چگونه مي‌تواند سلامت جمسي و رواني ما را تقويت كند تا حد زيادي به سبك زندگي اخلاقي و حتي تغذيه دين‌دار راستين بستگي دارد. براي نمونه، يك مسلمان واقعي در دين ما مشروب نمي‌خورد، مخدر استفاده نمي‌كند، رفتارهاي غيرمشروع ندارد، به آزار ديگران و رفتار غيرانساني نمي‌پردازد و… در حقيقت، او با هر يك از اين پرهيزها از برخي دغدغه‌هاي رواني و استرس‌زا و برخي عواقب و مشكلات جسماني فاصله مي‌گيرد و به سلامتي نزديك مي‌شود. تجربه شخصي من در برخورد با خانواده‌هايي كه متأسفانه به دليل ضعف آموزش فرهنگي و ديني و غفلت از خدا دچار گرفتاري مي‌شوند نشان داده آن‌ها در جنجال خانوادگي و خشونت‌هاي خانگي به خاطر چنين كمبودي دچار آسيب شده‌اند.
بسياري از صاحب‌نظران غربي معتقدند عقايد ديني در اميدوار كردن انسان و ايجاد انگيزه و شفا يافتن براي بيماري‌هاي جسمي و رواني آن‌ها مؤثر است حتي مطالعه جديدي نشان مي‌دهد برخي مبتلايان به بيماري ايدز كه بيش‌تر عمر كرده بودند، براي كنار آمدن با بيماري خود به دين متوسل شده بودند و در مراسم ديني خود شركت مي‌جستند. روابط و پيوندهاي اجتماعي حاصل از فعاليت ديني موجب كنترل و كاهش افسردگي و اضطراب مي‌شود و از تنهايي انسان مي‌كاهد. در قرآن كريم، آشكارا اشاره به شفابخشي جسم و جان شده و آيات الهي زيادي معناي هدايت و رحمت براي مردم را به همراه دارند حتي تمثيل «طبيب» براي همه پيامبران الهي نيز كنايه از وظيفه آنان در تحقق سلامتي و شفاي بشر دارد.

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نکته های ناب, مشاوره
 [ 11:29:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  برگزاری نشست خانوادگی طلاب متاهل موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه ...

استاد هادی

هشتمين نشست‌ خانوادگي در مؤسسه آموزش عالي حوزوي معصوميه(خواهران) ويژه خانواده‌هاي طلاب برگزارگرديد.
به گزارش روابط عمومي موسسه آموزش عالي حوزوي معصوميه(خواهران) هشتمين نشست‌ خانوادگي ويژه خانواده‌هاي طلاب با سخنراني حجه الاسلام والمسلمين دکتر هادي با موضوع: رفتارهاي ابرازي و نقش آن در سازگاري زوجين و همچنين سخنراني حجت الاسلام والمسلمين همتي با موضوع: نقش والدين در تربيت صحيح فرزندان، در سالن همايش هاي مؤسسه آموزش عالي حوزوي معصوميه برگزارگرديد.
در اين جلسه ابتدا حجت‌الاسلام و المسلمين هادي به رفتارهاي ابرازي و ابزاري در خانواده اشاره کرد و گفت: بايد باورکنيم براي کسب خوشبختي لازم است:
1. بيشتر بدانيم
 2. برنامه داشته باشيم
 3. تلاش کنيم
 4. وقت بگذاريم
 5. هماهنگي شخصيتي پيدا کنيم
6.کمک بگيريم.

ادامه »

موضوعات: اخبار موسسه, مشاوره
[چهارشنبه 1393-12-27] [ 08:23:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  مگر خدا هم خانه مي‌خواهد که مي‌گوييم مسجد، خانة خداست؟ ...

کودک
کودکان چه مي‌پرسند

مگر خدا هم خانه مي‌خواهد که مي‌گوييم مسجد، خانة خداست؟
ما آدم‌ها براي زندگي بهتر، به يک خانه و سرپناه نياز داريم. خانه، ما را از باد و باران و سرما و گرما محافظت مي‌کند و جلوي آزار و اذيت حشرات مزاحم و حيوانات خطرناک را مي‌گيرد. خانه، فايده‌هاي ديگري هم براي ما دارد.
هر کدام از حيوانات هم، خانة مخصوصي دارند. به خانة ستوني شکل زنبورها، کندو مي‌گويند. به خانة پرنده‌ها که با ساقه‌هاي نازک درختان درست مي‌شود، لانه مي‌گويند. به خانة کرم ابريشم، پيله مي‌گويند و…
اما ببينيم آيا خدا هم به خانه نياز دارد يا نه؟ پاسخ اين سؤال خيلي روشن است. خدا به خانه نياز ندارد؛ چون نه باد و باران و نه سرما و گرما نمي‌تواند به او آسيب بزند، نه حيوانات و حشرات مي‌توانند خدا را اذيت کنند. به غذا هم احتياج ندارد که غذايش را در خانه بخورد و نه مي‌خوابد که آن‌جا دراز بکشد و نه رخت و لباس و ماشين و صندلي دارد که آن‌ها را در خانه نگه دارد.
خدا آفرينندة آسمان‌ها و زمين است و نياز ندارد در دنيايي که خودش آفريده است، خانه‌اي را براي خود بسازد. او بزرگ‌تر از اين است که به خانه نياز داشته باشد.
اما اگر مي‌گويند مسجد خانة خداست، اين معناي ديگري دارد. کلمه «مسجد» يعني جايي که انسان سجده مي‌کند و به عبادت خدا مي‌پردازد. مسجد جايي است براي نماز خواندن و دعا کردن و سخن گفتن با خدا.

ادامه »

موضوعات: مشاوره
[پنجشنبه 1393-11-02] [ 08:33:00 ق.ظ ] لینک ثابت

  خداحافظ هراس امتحان ...

چند نکته براي خانواده‌ها

به‌طور كلى برخورد با مسأله امتحان و گذراندن روزهاى امتحان براى عده‌اى از خانواده‌ها و بچه‌ها حالت بحرانى پيدا مي‌كند. اين بحران و استرس و اضطراب‌هاى ناشى از آن در وضعيت‌هاى مختلف و از نگاهى به نگاه ديگر متفاوت است كه گاه خود بچه‌ها را درگير مى‌سازد و در مواقعى نيز خانواده‌ها هم در اين وضعيت بحرانى و شرايط استرس‌زا درگير مى‌شوند.
اين نگراني و فشار رواني مربوط به سن خاصي هم نيست. در هر دوره‌اي از زندگي، گذراندن امتحان مي‌‌تواند موجب بروز استرس شود.
در زمان وقوع حوادث، بدن ما به منظور تسريع در بهتر انجام شدن كارها هورموني به نام آدرنالين ترشح مي‌کند که برخي تغييرات فيزيكي مثل عرق كردن كف دست، افزايش ضربان قلب، احساس دلشوره داشتن، برافروخته شدن صورت، بي‌اشتهايي، سردرد، بي‌خوابي يا سرگيجه در نتيجه ترشح اين هورمون است.
حکومت نظامي خانوادگي
در بعضى از خانواده‌ها در روزهاى قبل و حين امتحانات حكومت نظامى برقرار مي‌شود و بچه‌ها مجبور هستند كه همه ساعات روز و يا حتى ساعاتى از شب را هم با مطالعه كتاب‌هاى درسى بگذرانند! بدون اين‌كه هيچ نوع برنامه‌اى براى تفريح و بازى آن‌ها در نظر گرفته باشند و برعكس متأسفانه در بعضى از خانواده‌ها نيز آن‌قدر نسبت به امتحانات بچه‌ها سهل‌انگارى مي‌شود كه هر چه به روز امتحان نزديك‌تر مي‌شويم اضطراب بچه‌ها به علت كم‌كارى، بيش‌تر مي‌شود.

ادامه »

موضوعات: مشاوره
[دوشنبه 1393-10-29] [ 10:23:00 ق.ظ ] لینک ثابت
 
فراخوان یاوران حسینی